Zbog važnog negativnog socio-ekonomskog uticaja koji će izazvati ovako izmjenjen Zakon o NVO, zajedno sa izmjenama u Zakonu o Igrama na sreću, 177 nevladinih organizacija usaglasilo se oko incijative koja ukazuje na to da jedini problem nevladinog sektora nije u procentu finansiranja već da je problem usvojenog zakonskog rješenja mnogo kompleksniji! Svrha Zakona o nevladinim organizacijama je regulisanje pitanja od značaja za rad nevladinih organizacija. Zakon prevashodno treba da bude funkcionalan, primjenjiv i da odgovori na potrebe aktera na koje se odnosi.
Predložena rješenja izmjena zakona nijesu sprovodljiva, ne predviđaju mehanizme saradnje javnog i nevladinog sektora osim kroz formu finansiranja, ne predviđaju razvoj civilnog sektora, a sa druge strane su izuzetno neracionalna i što je najznačajnije uvode u avanturu egzistenciju nevladinog sektora, naročito organizacija koje se bave razvojem zajednice, zaštitom i podrškom prava grupa u riziku.
Tekst usvojenog Predloga zakona sa korekcijama koje “Otvorena platforma” i 177 potpisnica predlažu bi osigurale dobijanje dugoročnog i kvalitetnog rješenja koje će osigurati razvoj participacije građana i odgovoriti potrebama doprinosa nevladinog sektora u razvoju i funkcionisanju zajednice. Ovo je interes, kako institucija, tako i građana i NVO koje u značajnoj mjeri zastupaju njihove interese. Neafirmativni ambijent u kojem se nalaze navladine organizacije može dovesti do smanjenja kvaliteta života građana u Crnoj Gori, izostanka demokratskih principa funkcionisanja, praćenja I unapređenja javnih politika.
Civilnom sektoru nije potrebno prenormirano zakonsko rješenje, naročito u segmentu rješenja koja nisu testirana, već rješenja koja bi kroz izradu podzakonskih akata bila promjenjiva u skladu sa praksom (npr način izbora nezavisnih procjenjivača i sl).
Cijeli tekst inicijative sa konkretnim predloženim rješenjima, kao i spisak 177 potpisnica nalazi se u prilogu OVDJE.