Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

Pozdravljamo izmjene Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, očekujemo njegovu efikasnu primjenu  

Građanska alijansa (GA) pozdravlja usvajanje izmjena i dopuna Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći kojima se:

  • besplatna pravna pomoć obezbjeđuje i za sastavljanje pismena u upravnom postupku radi ostvarivanja prava iz socijalne i dječje zaštite, zdravstvene zaštite i penzijskog i invalidskog osiguranja;
  • besplatna pravna pomoć proširuje i na žrtve mučenja ili nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja;
  • prepoznaju lica koja traže da im se utvrdi status lica bez državljanstva, kao i azilanti i stranci pod supsidijarnom zaštitom.

Budući da Građanska alijansa od 2019. godine sprovodi projekat “Pružanje besplatne pravne pomoći tražiocima azila, izbjeglicama i licima u riziku od apatridije u Crnoj Gori” uz podršku UNHCR-a, cijenimo da su navedene izmjene veoma važne sa stanovišta pristupa pravdi lica koja uživaju međunarodnu zaštitu, a koja često zbog jezičke barijere nisu u mogućnosti da ravnopravno učestvuju u postupku.

Ipak, ostaje nejasno na koji način ove izmjene utiču na lica koja traže da im se utvrdi status lica bez državljanstva u dijelu pomoći pri ostvarivanju prava iz socijalne i dječje zaštite, zdravstvene zaštite i penzijskog i invalidskog osiguranja, budući da ova lica često nemaju nijedan dokument koji bi svjedočio njihovom postojanju, pa su samim tim pravno nevidljiva u sistemu.

Takođe, mišljenja smo da se pomoć licima koja traže da im se utvrdi status lica bez državljanstva, mora prije svega zasnivati na punoj i efikasnoj primjeni procedura upisa u matične registre Crne Gore i postupka za utvrđivanje statusa lica bez državljanstva. Kako bi se prevenirala apatridija i zaštitila prava ovih lica, bilo je neophodno propisati da se besplatna pravna pomoć može koristiti i za ove procedure i postupke.

Što se tiče žrtava mučenja ili nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja, GA je još 2013. godine u svojoj analizi “Istraživanje sistema besplatne pravne pomoći u Crnoj Gori” ukazala na to da zakon eksplicitno ne prepoznaje ovu kategoriju lica, tako da pozdravljamo novo normativno rješenje.

Pozdravljamo i rješenja koja se odnose na unapređenje kvaliteta besplatne pravne pomoći koja će se pružati žrtvama ovih krivičnih djela, na način da će besplatnu pravnu pomoć ovim licima pružati samo advokati sa posebnim znanjima i sa najmanje tri godine radnog iskustva u advokaturi, po redosljedu sa spiska iz Advokatske komore.

Napominjemo da će ova lica imati pravo na besplatnu pravnu pomoć i u vezanim postupcima, u skladu sa zakonima kojima se uređuju porodični i obligacioni odnosi i postupak izvršenja i obezbjeđenja, ali tek nakon što pravosnažnom odlukom suda bude utvrđeno da je ono zaista žrtva mučenja, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja.

Iako je ovim izmjenama obuhvaćen znatno širi krug lica koja mogu koristiti ovo pravo, pružanje besplatne pravne pomoći u praksi nije uvijek na zadovoljavajućem nivou. Stoga je pored digitalizacije svih procedura odobravanja besplatne pravne pomoći, neophodno pojačati napore na planu informisanja građana i onih koji sprovode zakon, kako bi se usvojena rješenja zaista i sprovodila u praksi.

Pozivamo nadležne institucije da efikasnom primjenom ovog Zakona obezbijede građanima i građankama djelotvoran pristup pravdi i nezavisnom i nepristrasnom sudu, što je jedno od osnovnih ljudskih prava koje im garantuju međunarodni pravni instrumenti, poput Evropske konvencije o ljudskim pravima, ali i domaće zakonodavstvo.

Milena Vujović, projektna koordinatorka u Građanskoj alijansi

Podijeli na društvenim mrežama 

Posljednje novosti

logo GA-crna slova-transparent
Formalna prava bez suštinskog značaja za porodice civilnih žrtava rata
pravni ekspert
POZIV ZA ANGAŽOVANJE DVA PRAVNA EKSPERTA
logo-GA-2017
Pozdravljamo izmjene Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, očekujemo njegovu efikasnu primjenu  
zajednička foto
Uručeni sertifikati polaznicima prve Akademije za žene u politici
Baner, Bijelo Polje
„Čovjek koji nije mogao šutjeti“ – podsjetnik da na svakom koraku moramo štititi pravdu i istinu

Pretraga