Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

Projekti 2023.

1.

Naziv projekta: “Društvo za borbu protiv korupcije u Crnoj Gori (Society Against Corruption in Montenegro)“        

Početak implementacije: 3. 10. 2022. 

Opis projekta: Cilj projekta je povećanjje stepena odgovornosti nacionalnih i lokalnih vlasti Crne Gore, javnih institucija, te osnaživanje pravosudnog sistema i davanje doprinosa uspostavljanju vladavine prava. Kroz realizaciju projektnih aktivnosti radi se na osnaživanju lokalnih medija, civilnog društva i građana kako bi mogli da identifikuju i prijave korupciju u svojim zajednicama. Tokom realizacije projekta sprovedena je procjena potreba 18 lokalnih OCD-a i medija. Uslijedilo je održavanje posebno prilagođenih obuke i mentorskih programa, svi lokalni OCD i mediji su dobili na korišćenje interaktivni digitalni alat za prijavu korupcije građanima. Omogućeno je civilnom društvu i medijima da se bore protiv korupcije i utiču na promjene, fokusirajući se na životnu sredinu, obrazovanje i zdravstvo. Tom prilikom su razvili i objavili veliki broj detaljnih antikorupcijskih članaka i predloga politika. Proizvedeni sadržaj i preporuke su promovisane kroz opsežno pripremljene kampanje vidljivosti. Konkretne preporuke su date u cilju poboljšanja politika i zakona kroz konstruktivan angažman između civilnog društva, Vlade i privatnog sektora. Organizovan je veliki broj radionica između medija i lokalnih OCD-a, kao i godišnje Antikorupcijske Forume sa ključnim akterima, što je podstaklo javne debate o antikorupcijskim strategijama i potrebama za saradnju. Osnaživanjem lokalnih aktera i podsticanjem saradnje, ovaj projekat ima za cilj jačanje borbe protiv korupcije u Crnoj Gori, osiguravajući transparentnu i odgovornu vlast.

2.

Naziv projekta: “Bez nekažnjivosti za povredu i kršenje ljudskih prava u Crnoj Gori (No impunity for violation and breach of human rights in Montenegro)” 

Početak implementacije: 9. 1. 2023. 

Opis projekta: Projekat ima za cilj unapređenje transparentnosti i efikasnosti pravosuđa i policije, te poboljšanje nivoa pravde i zaštite ljudskih prava u Crnoj Gori, posebno za pritvorene osobe i zatvorenike. Prvi rezultat projekta je povećana transparentnost i efikasnost pravosuđa i policije. Drugi rezultat obuhvata povećanje kapaciteta zainteresovanih strana za prevenciju nekažnjivosti i zaštitu od torture. Treći rezultat je jačanje kapaciteta lokalnih nevladinih organizacija (NVO) u promovisanju ljudskih prava i dobrog upravljanja. Četvrti rezultat je unaprijeđenje javnog dijaloga i svijesti građana o pravosuđu i zaštiti prava ranjivih grupa, s posebnim naglaskom na torturu. Glavne aktivnosti uključuju osnivanje grupe branilaca ljudskih prava, otvaranje SOS linija, pružanje besplatne pravne pomoći, i posjete policijskim stanicama i zatvorima. Projekat također prati sudske postupke, tužilačke istrage i rad sudskog i tužilačkog savjeta. Povećanje kapaciteta lokalnih NVO biće postignuto kroz obuke o monitoringu i promovisanju vladavine prava i ljudskih prava, te program dodjele pod-grantova. Dodatno, obuke za grupu branilaca ljudskih prava, radionice za studente, mlade pravnike i ljekare, povećavaju kapacitete za prevenciju nekažnjivosti i zaštitu ljudskih prava pritvorenih osoba i zatvorenika. Projekat će poboljšati javni dijalog i svijest građana o pravosuđu i zaštiti prava ranjivih grupa kroz ankete među zatvorenicima i građanima, kampanju zagovaranja, Školu političkih studija o torturi i drugim kršenjima ljudskih prava, te okrugle stolove sa ključnim akterima.

3.

Naziv projekta: “Platforme umrežavanja za ostvarivanje rodne ravnopravnosti (Networking platforms for achieving gender equality)” 

Početak implementacije: 1. 10. 2023. 

Opis projekta: Projekat ima za cilj doprinos rodnoj ravnopravnosti osnaživanjem uključivanja žena u donošenje politika i odluka. Specifični cilj je jačanje kapaciteta i položaja žena u društvenom životu na lokalnom nivou, s fokusom na nacionalne manjine, kroz umrežavanje i zagovaranje rodne ravnopravnosti. Planirani rezultati uključuju jačanje kapaciteta odbornica iz Plava, Gusinja i Rožaja za zagovaranje i zajedničko djelovanje. Organizovane su fokus grupe sa odbornicama, obuke za odbornice, pripremljena su i potpisana tri sporazuma o funkcionisanju klubova odbornica i kreirana je platforma za saradnju među klubovima. Poboljšana je saradnja između odbornica i poslanica kroz sastanke sa predstavnicima Ženskog kluba Skupštine Crne Gore i Odbora za rodnu ravnopravnost. Kreirana je platforma za saradnju i strategija za dalje zajedničko djelovanje. Povećana je profesionalna i javna svijest o važnosti uključivanja žena u društveni život kroz organizaciju seminara za odbornica i radionica za žene iz zajednice. Takođe, organizovana je konferencija, pripremljene inicijative za relevantne odbore Skupštine Crne Gore i sprovedena je promotivna kampanja koja uključuje organizovanje konkursa za najbolji novinarski članak, saopštenja za medije, objav na društvenim mrežama, podkaste, infografike, kao i video intervjue i klipove. Očekivani uticaj projekta je osnaživanje i podsticanje umrežavanja lokalnih klubova žena u postizanju rodne ravnopravnosti.

 

4.

Naziv projekta: “Platforma za kreiranje mreže ženskih odborničkih klubova u Crnoj Gori” 

Početak implementacije: 23. 11. 2023. 

Opis projekta: Opšti cilj projekta je unapređenje strateškog okvira za postizanje rodne ravnopravnosti kroz partnerstvo u implementaciji mjera. Specifični cilj projekta je jačanje položaja žena u društvenom životu na lokalnom nivou i promocija rodne ravnopravnosti. Kroz realizaciju aktivnosti iz ovog projekta doprinosi se jačanju kapaciteta za zagovaranje rodne ravnopravnosti i zajedničko djelovanje odbornica iz opština sjevernog regiona i južnog regiona Crne Gore, uz unapređenje saradnje sa poslanicima Skupštine Crne Gore. Aktivnosti projekta obuhvataju slanje pisama svim opštinskim skupštinama u Crnoj Gori gdje klubovi odbornica nisu formirani, kako bi se podstakle odbornice da osnuju klubove odbornica; organizaciju sastanaka sa odbornicama u skupštinama opština u Crnoj Gori; pružanje mentorske podrške tokom formiranja klubova odbornica u opštinskim skupštinama; organizaciju obuka za članice klubova odbornica u Crnoj Gori; organizaciju obuka za članice klubova odbornica u Crnoj Gori; osnivanje mreže klubova odbornica u Crnoj Gori; prikupljanje informacija o trendu formiranja klubova odbornica i kreiranje mreže klubova odbornica koje će biti predstavljene Odboru za rodnu ravnopravnost, Odboru za ljudska prava i slobode i Klubu žena Skupštine Crne Gore; i promotivnu kampanju o važnosti ravnopravnog učešća žena u društvenom životu.

5.

Naziv projekta: “Karijerna revolucija” 

Početak implementacije: 24.11. 2023. 

Opis projekta: Projekat je omogućio članovima romske i egipćanske zajednice da unaprijede svoje kapacitete kroz stručnu obuku u raznim zanatima. Organizovane su tromjesečne obuke za pojedince iz zajednice, koji su nakon toga imali priliku da započnu sopstveni posao ili nastave zaposlenje. Ova aktivnost direktno poboljšava uslove zapošljavanja za članove ovih zajednica. Takođe, članovi RE zajednice su angažovani kao projektni asistenti, što pozitivno utiče na cijelu zajednicu. Kroz sastanke sa zajednicom i učešće asistenta iz zajednice, poboljšano je povezivanje i razumijevanje problema sa kojima se suočavaju članovi zajednice. Podignuta je svijest među romskom i egipćanskom zajednicom o ostvarivanju njihovih prava u Crnoj Gori. Tokom niza sastanaka, predstavnici zajednice su imali priliku da izraze svoja mišljenja o svakodnevnim problemima i potrebama. Kroz angažovanje pravnih stručnjaka, zajednica je bolje upoznata sa načinima ostvarivanja svojih prava u odnosu na razne institucije. Ove aktivnosti direktno doprinose većoj inkluziji i poboljšanju uslova života za romsku i egipćansku zajednicu u Crnoj Gori.

6.

Naziv projekta: “Upoznavanjem do tolerancije mladih” 

Početak implementacije: 24. 11. 2023. 

Opis projekta: Projekat se sprovodi u cilju smanjenja međunacionalnih i međuetničkih tenzija, socijalne i etničke distance. Opšti cilj projekta je doprinijeti smanjenju etničke distance i povećanju tolerancije među mladima iz opština Ulcinj i Pljevlja, kroz jačanje njihovih kapaciteta za razumijevanje i primjenu koncepata tolerancije, pomirenja, dijaloga i interkulturalizma. Specifični cilj projekta je postizanje ovih ciljeva kroz organizaciju kulturnih posjeta i kulturnih večeri, predavanja o interkulturalizmu i toleranciji, te kroz promovisanje svijesti o važnosti tolerancije i interkulturalizma. Projekat uključuje aktivnosti poput konsultacija sa zainteresovanim stranama, formiranja kulturnih grupa za posjete, organizovanja predavanja i kulturnih večeri, kao i sprovođenje promotivne kampanje. Ciljne grupe projekta obuhvataju srednjoškolce, predstavnike lokalnih samouprava, civilnog sektora, nacionalnih i vjerskih zajednica, kao i medija. Krajnji korisnici projekta su građani opština Ulcinj i Pljevlja, kao i šira crnogorska javnost, sa fokusom na promociju prava, kulture, običaja i tradicije nacionalnih i vjerskih zajednica. Projektom će se doprinijeti ostvarivanju strateških ciljeva u oblasti zaštite ljudskih i manjinskih prava, s ciljem prevazilaženja diskriminacije i nedovoljne informisanosti o pravima i kulturnoj baštini manjinskih zajednica.

7.

Naziv projekta: “Slavimo različitost. Njegujmo kulturu.” 

Početak implementacije:  21.12. 2023 – 30. 9. 2024. 

Opis projekta: Projekat koji sprovodi Građanska alijansa ima za cilj doprinos toleranciji, interkulturalizmu i smanjenju etničke distance među mladima u Crnoj Gori kroz promociju kulture, prava i običaja manjina. Projekat podržava proklamovani građanski koncept Crne Gore, zasnovan na jednakosti, toleranciji i međunacionalnom suživotu. Glavni ciljevi su jačanje razumijevanja kulture, prava i običaja manjina te promovisanje interkulturalnog dijaloga među mladima. Projekat obuhvata istraživanja o diskriminaciji, izradu publikacije, organizaciju konferencije “Kulturne raznolikosti Crne Gore – nasljedstvo koje nas obogaćuje” i sprovođenje promotivne kampanje. Dodatno, projekat se fokusira na jačanje kapaciteta mladih budućih socio-političkih aktera različitih etničkih i nacionalnih pripadnosti. Ovo se ostvaruje kroz konsultacije sa predstavnicima Foruma mladih političkih partija, seminare, radionice i studijske posjete za mlade predstavnike političkih partija. Povećanjem razumijevanja kulture i prava manjina, projekt doprinosi većoj društvenoj inkluziji i smanjenju etničke distance. Projekat unapređuje društvene okolnosti, doprinosi zdravim društvenim odnosima među mladima i gradi kapacitete budućih društvenih lidera. Sve ove aktivnosti rezultiraju povećanom tolerancijom i boljim međuljudskim odnosima među građanima Crne Gore.

8.

Naziv projekta: “Inkluzijom do boljeg položaja romske i egipćanske populacije u Baru i
Ulcinju “

Početak implementacije: 23.12.2022. 

Opis projekta: Projekat ima za cilj suzbijanje diskriminacije i etničke distance te povećanje socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Crnoj Gori. Njegov opšti cilj je očuvanje i razvoj kulture te smanjenje stigmatizacije ove manjine. Specifični cilj projekta je povećanje društvene inkluzije i svijesti javnosti o kulturi i tradiciji Roma i Egipćana. Aktivnosti uključuju nagrade za novinare, TV priloge, promotivne kampanje, treninge za mlade, predavanja i fudbalski turnir. Projekat je usklađen sa strategijama manjinske politike i socijalne inkluzije, a ciljane grupe su romska i egipćanska populacija, državni organi, nevladine organizacije, mladi, novinari i mediji. Krajnji korisnici su građani Crne Gore, koji će biti informisani o kulturi Roma i Egipćana. Projekat doprinosi promociji građanskog koncepta Crne Gore zasnovanog na jednakosti, toleranciji i međunacionalnom suživotu.

9.

Naziv projekta: “Upoznavanjem do tolerancije i društvene inkluzije “

Početak implementacije: 14.12.2022. 

Opis projekta: Projekat je osmišljen kako bi povećao svijest javnosti o pravima, kulturi i običajima nacionalnih manjina, s posebnim fokusom na romsku i egipćansku manjinu, te promovisao društvenu inkluziju. Ciljevi uključuju jačanje kapaciteta društvenih aktera, poticanje interkulturalnog dijaloga i smanjenje etničke distance u Crnoj Gori. Aktivnosti projekta obuhvataju izradu publikacija, predavanja za srednjoškolce, konkurse za najbolje novinarske tekstove i školske sastave, te organizaciju multikulturalnog kampa i TV priloga. Direktni korisnici uključuju srednjoškolce, mlade Rome i Egipćane, predstavnike političkih partija, civilnog sektora i medija, dok su indirektni korisnici šira javnost i relevantne institucije. Projekat je usklađen sa ciljevima poziva za promovisanje međukulturalne saradnje i smanjenje etničke distance.

10.

Naziv projekta: “Platforma za ostvarivanje rodne ravnopravnosti“

Početak implementacije: 31.12.2022. 

Opis projekta: Projekat ima za cilj unaprijediti strateški okvir za postizanje rodne ravnopravnosti kroz partnerstvo i realizaciju mjera. Specifični cilj je jačanje pozicije žena u društvenom životu na lokalnom nivou i promocija rodne ravnopravnosti. Projekat će ojačati kapacitete za zagovaranje rodne ravnopravnosti kroz zajedničko djelovanje odbornica iz opština Tuzi, Bijelo Polje i Ulcinj, te unaprijediti saradnju sa poslanicama Skupštine Crne Gore. Projekat će podići svijest stručne i šire javnosti o značaju ravnopravne zastupljenosti žena u društvenom životu. Aktivnosti uključuju organizovanje sastanaka i obuka, formiranje ženskih odborničkih klubova, pripremu sporazuma i platformi za saradnju, te promotivne kampanje. Ciljne grupe su žene iz pomenutih opština, odbornice, predstavnice Ženskog kluba Skupštine Crne Gore, predstavnici Odbora za ljudska prava i slobode, Odbora za rodnu ravnopravnost, odbornici u Baru, Bijelom Polju i Ulcinju, te mediji.

11.

Naziv projekta: “Podrška zviždačima u Crnoj Gori“

Početak implementacije: 23.02.2023. 

Opis projekta: Projekt ima za cilj zaštitu zviždača u Crnoj Gori kroz povećanje javnog dijaloga i svijesti građana o njihovoj važnosti u primjeni vladavine prava. U najnovijim izvještajima EK o napretku Crne Gore naglašava se potreba za jačanjem zaštite zviždača, uz napomenu da Anti-korupcijska agencija nema proaktivan pristup ovom pitanju. Crna Gora je jedina zemlja u regionu bez specifičnog zakona o zviždačima, a većina građana nije svjesna mogućnosti prijavljivanja korupcije. Projekt će se fokusirati na povećanje transparentnosti i javne svijesti o značaju zviždača kroz istraživanja, izradu izveštaja i promotivne kampanje. Aktivnosti uključuju produkciju audiovizualnog materijala, promotivne kampanje na društvenim mrežama i distribuciju letaka. Također, projekt će organizirati javne forume i module unutar Škole političkih studija kako bi se povećale kapacitete relevantnih aktera za prepoznavanje i zaštitu zviždača. Projekt će direktno doprineti jačanju javnog dijaloga i kapaciteta aktera za borbu protiv korupcije i primjenu vladavine prava.

12.

Naziv projekta: “Pružanje pravne pomoći tražiocima azila, izbjeglicama i licima u riziku od apatridije u Crnoj Gori”

Početak implementacije: 1. 1 – 31. 12. 2023.

Opis projekta: Ovaj projekt nastoji podržati sljedeće aspekte sistema azila u Crnoj Gori, kao i rješavanje statusa preostalih izbjeglica iz bivše Jugoslavije i osoba u riziku od apatridije, te bolju zaštitu osoba bez državljanstva. Kroz ovaj projekat tražiocima azila pruža se besplatna pravna pomoć u pristupu postupku azila i tokom cijelog postupka utvrđivanja statusa izbjeglice (RSD); Licima kojima je odobrena međunarodna zaštita u Crnoj Gori i licima bez državljanstva omogućiće se besplatna pravna pomoć radi efikasnog ostvarivanja zakonom propisanih prava; pristup teritoriji i proceduri azila, za sve one koji odluče tražiti međunarodnu zaštitu u zemlji što se osigurava pružanjem odgovarajućih pravnih savjetodavnih usluga tražiocima azila, kao i aktivnostima praćenja centara za azil Božaj i Spuž, privatnog smještaja, autobusnih stanica i svih drugih lokacija na kojima bi se tražioci azila mogli. Kroz ovaj projekat pruža se administrativna i pravna pomoć, podiže svijest i ciljana finansijska potpora izbjeglicama iz bivše Jugoslavije i osobama u riziku od apatridije, kako bi dobili potrebnu ličnu dokumentaciju koja bi im omogućila sticanje stabilnog pravnog statusa u Crnoj Gori, prvenstveno statusa stranca sa stalnim boravkom. Cilj projekta je I pružanje besplatne pravne pomoći izbjeglicama iz Ukrajine koje se prijave za privremenu zaštitu, kako bi im se omogućilo ostvarivanje svih prava predviđenih za taj status.

13.

Naziv projekta: “Korak po Korak” za Jačanje Regionalne Saradnje i Borbu protiv Krijumčarenja Migranata na Zapadnom Balkanu

Početak implementacije:  Decembar 2023.

Opis projekta: Projekat KORAK PO KORAK bavi se rastućim sigurnosnim rizicima usljed korišćenja visoke tehnologije od strane organizovanih kriminalnih grupa za krijumčarenje migranata. Podsticanjem snažnog regionalnog partnerstva između organizacija civilnog društva iz Zapadnog Balkana, kao i sa njihovim kolegama iz Evropske unije i organima javne vlasti, projekat ima za cilj borbu protiv regionalnog organizovanog kriminala, unapređenje sajber sigurnosti i jačanje sigurnosti ljudi. Pored toga, projekat ima za cilj da utiče na zemlje Zapadnog Balkana da sprovode standarde EU, jačajući kapacitete organizacija za uticaj na politike i praćenje rada relevantnih institucija, posebno u oblasti sigurnosne politike.

14.

Naziv projekta: ROMACTEDII “Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanje Romske populacije na lokalnom nivou”

Početak implementacije: 17. 11. 2021 – 15. 4. 2024.

Opis projekta: Projekat je strukturisan oko sljedećih aktivnosti: izgradnja kapaciteta, podizanje svijesti i angažovanje sa romskim zajednicama i lokalnom upravom u skladu sa lokalnim akcionim planom – i Građanski savez facilitira te aktivnosti.

Podrška inkluzivnim politikama prema romskoj zajednici u Kampu Konik u Podgorici, olakšavajući partnerstvo između romskih zajednica i opštinske uprave. Naši specifični ciljevi uključuju: osnaživanje romske zajednice u Kampu Konik ka boljoj socijalnoj inkluziji, socijalnim uslugama i stambenim pitanjima, poboljšanje saradnje između romske zajednice i opštinske uprave, i podizanje svijesti javnosti o izazovima sa kojima se suočavaju romske zajednice u Kampu Konik, aktivnosti koje se provode na opštinskom nivou kako bi se ti izazovi riješili i povećala podrška javnosti inkluzivnim politikama koje se odnose na Rome.

15.

Naziv projekta: “Razvoj kapaciteta Zelene poslaničke grupe u Crnoj Gori za održivu energiju i urbanu mobilnost (Capacity Development of the Green Parliamentary Group in Montenegro on sustainable energy and urban mobility)”

Početak implementacije: 1. 1. 2023

Opis projekta: Škola političkih studija Crne Gore (ŠPS) je platforma koja funkcioniše u okviru NVO Inicijativa mladih za ljudska prava, članice Građanske alijanse, i sprovodi obrazovne programe o demokratizaciji u zemlji pod pokroviteljstvom Savjeta Evrope. ŠPS promoviše procese parlamentarnog dijaloga o ublažavanju klimatskih promjena, održivoj urbanoj mobilnosti i energetskoj efikasnosti, kao i umrežavanje parlamentaraca sa zainteresovanim građanima i procesima civilnog društva. Glavni ciljevi projekta „Razvoj kapaciteta Zelene poslaničke grupe u Crnoj Gori za održivu energiju i urbanu mobilnost“ uključuju promociju kapaciteta neformalne Zelene poslaničke grupe u Crnoj Gori kako bi se ojačao energetski i transportni program EU u njihovoj sferi uticaja. Pored toga, ciljevi projekta su: ponovno uspostavljanje Zelene poslaničke grupe (ZPG) u novom mandatu crnogorskog Nacionalnog parlamenta; redovni sastanci ZPG na teme energije i transporta; obuke na teme vezane za Stub dekarbonizacije u Zelenoj agendi za Zapadni Balkan (npr. održiva energija i održiva urbana mobilnost); iniciranje, sprovođenje i praćenje aktivnosti ZPG u parlamentu i javnosti; te jačanje regionalne saradnje između ZPG u regionu Zapadnog Balkana. Projekat se nadovezuje na rezultate koji će biti postignuti sprovođenjem mjera i aktivnosti, i kao takav će se fokusirati na razvoj tehničkih i metodoloških kapaciteta parlamentaraca u Crnoj Gori i njihove sposobnosti da uspostave međustranačke saradničke odnose kako bi promovisali agende usklađene sa EU u oblasti energije, transporta i ublažavanja klimatskih promjena u njihovoj sferi uticaja.