
Naziv projekta: Institucionalna podrška Fonda braće Rokfeler kroz program Napredak Crne Gore u ostvarivanju Kopenhaških kriterijuma i standarda vladavine prava u okviru EU pregovora
Početak implementacije: 2018.
Opis projekta: Cilj ovog programa je unapređenje kvaliteta procesa pregovora s EU i doprinos integraciji Crne Gore u EU. Specifični ciljevi ovog programa su jačanje kapaciteta i podrške kroz monitoring i zagovaranje utemeljeno na dokazima, vitalnu ulogu nezavisnih institucija za zaštitu ljudskih i prava građana prava, vladavine prava i pravde. Kroz ovaj projekat fokus je na unapređenju kapaciteta stejkholdera kroz posebno ciljane module informisanja i edukacije za lidere u politici, medijima i civilnom sektoru, kao i državne službenike zadužene za EU integracije, o temama od najveće važnosti za uspješno zatvaranje poglavlja 23 i 24. Povećanje odgovornost i transparentnost procesa pristupanja EU kroz proizvode istraživačkih medija koji bi uključili relevantne stejkholdere u dijalog o pitanjima identifikovanim monitoring. Cilj projekta ujedno je i jačanje kontrolne uloge medija i civilnog sektora u praćenje napretka u pregovorima s EU, a posebno realizacija akcionih planova za poglavlja 23 i 24.
Donator: RBF
Naziv projekta: Doprinos implementaciji Strategije za izvršenje krivičnih sankcija 2017-2021 kroz jačanje primjene alternativnih sankcija i resocijalizacije zatvorenika
Početak implementacije:
Opis projekta: Monitoring rada državnih institucija zaduženih za promociju i zaštitu ljudskih prava jedna je od ključnih programskih aktivnosti GA, i to sa veoma jasnim ciljem dokumentovanja jaza između regulative i prakse, konstruktivne kritike propusta i promocije dobrih praksi, a sve u cilju jačanja javnog dijaloga sa javnim sektorom, ispravljanja sistemskih problema i podrške građanima. S tim u vezi, GA je realizovala ovaj projekat uz podršku Ministarstva pravde, kroz sljedeće aktivnosti: podrška procesu reformi u oblasti primjene alternativnih sankcija i mjera; osnaživanje procesa rehabilitacije i resocijalizacije zatvorenika; kao i jačanje saradnje javnog i civilnog sektora.
Donator: Ministarstvo pravde
Naziv projekta: Mladi aktivni građani – MAG
Početak implementacije: 2019.
Opis projekta: Cilj projekta je bio aktiviranje mladih da identifikuju i rješavaju probleme u svojoj okolini koji se tiču zaštite životne sredine, saobraćaja i potrošačkih prava, uz to da i po završetku projekta ostanu u kontaktu sa nadležnim službama u svom gradu te i dalje proaktivno ukazuju na probleme i žele da budu dio rješenja. Projekat je na taj način ukazao mladima da mogu da koriste digitalne alate i društvene mreže na kojima su prisutni i u svrhe mjenjanja svog okruženja na bolje.
Donator: Ministarstvo sporta
Naziv projekta: Istraživačko novinarstvo i dinamičan medijski sadržaj kako bi se čulo za probleme žena – Internews/Glavni aplikant Građanska alijansa, partner na projektu Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije (LUPA)
Početak implementacije: 2019.
Opis projekta: Popularizovani su sajtovi lupa.co.me i ticeme.se na kojima su žene mogle naći sekciju “Prijavi problem”, gdje se anonimno mogu prijaviti problemi u ostvarivanju prava garantovanih Ustavom. Fokus je na ženskoj populaciji jer je prepoznata ranjivost njihove pozicije i nedosljednost institucija u zaštiti njihovih prava.
Projekat je podrazumijevao publikovanje istraživačkih priča o ugroženim pravima žena, koje će svoje ishodište naći pred publikom digitalnih i tradicionalnih medija. Cilj projekta bio je podizanje svijesti o problemima u funkcionisanju sistema, neadekvatnoj zaštiti žena, njihovom položaju u društvu kao i konstantnoj borbi za ravnopravnost. Platforme lupa.co.me i ticeme.se odnosno sekcije za prijavu bile su otvorene za sve građane koje pozivamo da ih što više koriste i prijavljuju slučajeve u kojima je kršenje prava žena evidentno i naizgled nerješivo. Uz pomoć medija cilje je bilo pružanje pomoći i ukazivanje na probleme.
Donator: Internews
Naziv projekta: Pružanje pravne pomoći izbjeglicama i tražiocima azila u Crnoj Gori
Početak implementacije: 2019.
Opis projekta: Preko multifunkcionalnog tima osnovanog od strane UNHCR‐a, GA pružala je besplatnu pravnu pomoć strancima koji su podnijeli zahtjev za međunarodnu zaštitu i osobama kojima je međunarodna zaštita pružena, kako bi se osigurao efikasan pristup njima zakonom predviđenim pravima. Obezbijedili smo pristup proceduri azila za sve one koji se odluče za međunarodnu zaštitu u državi. Ovo je obezbijeđeno svakodnevnim posjetama kampovima, pravnom informisanju i savjetovanjem lica koja su izrazila namjeru za podnošenje zahtjeva za međunarodnu zaštitu, kao i lica koja su predala zahtjev za međunarodnu zaštitu.
Donator: UNHCR
Naziv projekta: Reforma sistema izvršenja krivičnih sankcija
Početak implementacije: 2018.
Opis projekta: Kroz ovaj projekat Građanska alijansa pružala je podršku sistemu izvršenja krivičnih sankcija sa fokusom na izazove u oblasti bezbjednosti i poštovanje ljudskih prava lica koja su lišena slobode. Tokom projekta održana je konfrencija sa preko 50 učesnika i donosioca odluka; objavljen je dvogodišnji izvještaj o stanju poštovanja ljudskih prava lica koja se nalaze u zatvoru, psihijatrijskoj bolnici i policijskim pritvorima; realizovan je veliki broj obuka za službenike obezbjeđenja, policije i medicinskog osoblja u ZIKS-u; redovno je sprovođen monitoring prostorija za zadržavanje i objavljena je analiza sa preporukama koja se odnosi na sistem bezbjednosti.
Donator: Ambasada Kraljevine Holandije
Naziv projekta: Socijalna zaštita i sklonište za pripadnike LGBT populacije
Početak implementacije: 2017.
Opis projekta: Projekat podrazumijeva adekvatnu socijalnu zaštitu LGBT populacije u Podgorici kroz uspostavljanje i realizaciju ključnog socijalnog servisa u vidu skloništa. Projekat se realizuje u saradnji sa NVO LGBT Forum Progres, a uz podršku Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću.
Donator: Komisija za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću
Naziv projekta: Zajedno za progres u poglavljima 23 i 24
Početak implementacije: 2019.
Opis projekta: Kroz ovaj projekat željeli smo da utvrdimo ključne slabosti u pravosudnom sistemu, posebno u radu osnovnih sudova putem građanskog monitoringa i na taj način pružimo osnovu za zagovaranje održivih rješenja u okviru pomenutih poglavlja. Cilj nam je bio da započnemo javni dijalog i angažujemo ključne zainteresovane strane kako bi radili na pronalaženju rješenja za pitanja postizanja standarda za poglavlja 23 i 24. Tokom pomenutog projekta objavili smo bilten „Bukovica savršen zločin“, kao i publikaciju „Pregled pregovaračkog procesa za poglavlja 23 i 24“.
Donator: The Balkan trust for Democracy
Naziv projekta: Unapređenje kvaliteta života LGBTI osoba na lokalnom nivou, kroz izgradnju kapaciteta policije, tužilaštva i lokalne samouprave
Početak implementacije: 2018/2019.
Opis projekta: Tokom ovog projekta na direktan način pristupili smo nejednakom i neravnomjernom razvoju kapaciteta službenika policije i tužilaštva na nivou Crne Gore, koji rade sa LGBTIQ osobama. Primarni fokus projekta stavljen je na decentralizaciju, odnosno rad u šest crnogorskih opština, po dvije iz svake regije: Bijelo Polje i Pljevlja sa sjevera, Cetinje i Nikšić iz centralnog dijela i Bar i Herceg Novi sa juga. Projekat je realizovan u partnerstvu sa NVO LGBTIQ Socijalni centar.
Donator: Ministarstvo za ljudska i manjinska prava
Naziv projekta: Osnaživanje Direkcije za uslovnu slobodu i sistema alternativnih sankcija u Crnoj Gori
Početak implementacije: 2020.
Opis projekta: Ovim projektom, podržanim od strane Holandskog helsinškog komiteta, realizovali smo izvještaj “Probacija i sistem alternativnih sankcija u Crnoj Gori”. Ovim izvještajem smo obuhvatili zakonodavni okvir i primjenu samog instituta u praksi. Izvještaj je istovremeno i vodič kako za institucije sistema, tako i za sve ostale koje žele da znaju više o alternativnim sankcijama.U sklopu projekta urađena je analiza o probaciji u Crnoj Gori i objavljen je izvještaj.
Donator: Helsinški komitet
Naziv projekta: Ujedinjena podrška romskoj inkluziji u Crnoj Gori
Početak implementacije: 2018.
Opis projekta: GA kao partnerska organizacija na projektu pratila je sektor socijalne zaštite, obrazovanja, zapošljavanja, stanovanja i budžet, te dala doprinos mapiranju ključnih prepreka koje stoje na putu uspješnoj integraciji Roma i Egipćana.
Donator: Fondacija za otvoreno društvo
Početak implementacije: 2019.
Opis projekta: U okviru projekta Pristup djece pravdi sa fokusom na pristup besplatnoj pravnoj pomoći izvršili smo analizu relevantnog zakonodavstva gdje su bili uključeni brojni stručnjaci koji su pružili svoje praktično iskustvo i znanje iz predmetne oblasti (predsjednici suda, sudije, advokati, tužioci, sudski vještaci, kao i žrtve, svjedoci i njihovi roditelji/zakonski staratelji kao posebne ciljne grupe) iz Ulcinja, Podgorice, Rožaja i Nikšića. Organizovane su tri fokus grupe u sjevernom, centralnom i južnom dijelu Crne Gore, dok je 200 djece i roditelja direktno informisano putem individualnih intervjua. Nalazi analiza predstavljeni su sudovima, zaposlenima u kancelarijama za besplatnu pravnu pomoć, centrima za socijalni rad, advokatima, nevladinim organizacijama, UNICEF‐u i građanima putem konferencije za novinare.
Donator: UNICEF
Naziv projekta: Ljudska prava zatvorenika sa mentalnim smetnjama u Crnoj Gori
Početak implementacije: 2019.
Opis projekta: Uz podršku organizacije Civil Rights Defenders izvršili smo istraživanje stanja ljudskih prava osuđenih lica sa mentalnim smetnjama u cilju povećanja primjene standarda ljudskih prava u zatvorima, prevencije kršenja ljudskih prava i unapređenja tretmana osuđenika sa mentalnim poteškoćama. U okviru projekta Ljudska prava zatvorenika sa mentalnim smetnjama u Crnoj Gori izradili smo za Izvještaj o stanju ljudskih prava osuđenih lica sa mentalnim smetnjama u ZIKS-u koji je dio regionalnog izvještaja na istu temu.
Donator: Civil Rights Defender
Naziv projekta: Etičko i profesionalno izvještavanje za studente
Početak implementacije: 1.10.2019 – 31.07.2020.
Opis projekta: Projektom je omogućen aktivan rad i organizovanje treninga za studente završne godine novinarstva, koji su i ciljna grupa projekta. Studentima je na treninzima iskusan tim novinara i novinarki pisanog medija, radija i televizije predstavio kako se pišu različite novinarske forme u različitim medijima, kako se razlikuju informacije od dezinformacija, kako da grade priču, istražuju, dokumentuju i formulišu priče, kao i kako da ih predstave javnom mnjenju. Sprovedena je promotivna kampanja o pitanjima medijske pismenosti i objektivnog izvještavanja, publikacija u kojoj će biti objavljene istraživačke priče učesnika na treninzima, kao I organizacija okruglog stola na kojoj su svi relevantni akteri na medijskoj sceni razgovarali o trenutnom stanju u crnogorskim medijima u odnosu na studente i njihovo znanje po završetku studija.
Donator: Ambasada SAD u Crnoj Gori
Naziv projekta: Škola demokratskog rukovođenja – manjinska prava u CG
Početak implementacije: 2018/2019.
Opis projekta: Tokom implementacije projekta radili smo na postizanju potpune ravnopravnosti pripadnika manjinskih naroda i ostalih manjinskih zajednica u svim oblastima. To smo postigli kroz informisanje i edukaciju društvenih aktera o položaju manjina u Crnoj Gori, te kroz promociju suštinske participacije manjina u javnom i političkom životu. Ujedno smo kroz rad sa predstavnicima medija i njihovu edukaciju izvršili uticaj na izmjenu diskriminacionih obrazaca u izvještavanju kao i izbjegavanje stereotipa o manjinskim narodima.
Donator: Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Crne Gore
Naziv projekta: Regionalna saradnja i razvoj kompetencija parlamentaraca Jugoistočne Evrope o temama energetske efikasnosti i klime
Početak implementacije: 2017 – 2020.
Opis projekta: U okviru projekta “Regionalna saradnja i razvoj kompetencija parlamentaraca JI Evrope o energetskoj efikasnosti i klimi”, uz podršku GIZ ORF Energy Efficiency, Škola političkih studija Crne Gore organizovala je niz aktivnosti kojima su prisustvovali članovi Skupštine i parlamentarno osoblje.
Kada su u pitanju aktivnosti posvećene energetskoj efikasnosti i klimi, organizovali smo nekoliko događaja poput sastanaka neformalne parlamentarne grupe kojima su prisustvovali njeni članovi. Takođe je organizovan sastanak za razmjenu iskustava s delegacijom Kosova koji se bavio najboljim praksama i izazovima u procesu pripreme i sprovođenja Zakona o energetskoj efikasnosti i drugim energetskim temama. Organizovani su i seminari namijenjen polaznicima Škole političkih studija koji su organizovani u Nikšiću i .
U eriodu implementacije projketa organizovana su I parlamentarna saslušanja u Skupštini Crne Gore u okviru Odbora za ekonomiju, financije i budžet. Saslušanja su bila posvećena oblasti energetske efikasnosti i planiranim aktivnostima u svjetlu prijedloga izmjena i dopuna Zakona o efikasnom korištenju energije. Sjednicama su prisustvovali poslanici u Parlamentu CG.
U sklopu projketa organizovana je I studijska posjeta Oslu u Norveškoj, pod nazivom “Importance of String Institutions” kojoj je prisustvovalo 6 poslanika u cilju upoznavanja sa urbanom mobilnosti u Oslu, a jedna od predstavnika CG održao je predavanje o problemima energetske efikasnosti u regionu. Takođe su održani parlamentarni forumi u Beču, u Skoplju, Briselu i Chisinau, u Moldaviji. U okviru Evropske nedelje mobilnosti 2019. godine, Škola političkih studija CG organizovala je Debatu o održivoj urbanoj mobilnosti za poslanike i odbornike. Održana je i prezentacija Vodiča za poslanike o održivoj urbanoj mobilnosti u Skupštini Crne Gore kada je Vodič predstavljen poslanicima Parlamenta CG i saradnicima.
Donator: GIZ
Tani shikojmë përpara dhe shpresojmë që do të ndani entuziazmin tonë për këtë përpjekje të përbashkët. Na ndihmoni që Aleanca Civile të bëhet një forcë që mund të mbështetet.
Adresa: