Posebno zabrinjava nekažnjivost i izostanak sudskih postupaka iako su Savjet za građansku kontrolu rada policije i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda utvrdili da su u velikom broju slučajeva prekršena ljudska prava.
Podsjećamo da su skoro svi građani koji su lišeni slobode te večeri oslobođeni odgovornosti. Među njima je bilo onih koji nijesu učestvovali na protestima, koji su uhapšeni ispred svojih kuća, starijih i bolesnih i onih koji su zadobili povrede.
Istrage protiv policajaca koji su prekomjerno upotrebljavali silu i zlostavljali građane, izostale su, a na osnovu malog broja aktivnosti koje su sprovedene, može se ocijeniti da su neefikasne, spore i pristrasne, i da nijesu vodile identifikovanju počinilaca torture nad građanima.
Policija, a posebno tužilaštvo, trebalo je da ulože mnogo više napora i identifikuju sve policijske službenike koji su kršili ljudska prava tokom protesta i da ih procesuiraju, u skladu sa zakonom, u cilju zaštite prava građana i integriteta Uprave policije. Nažalost, istraga je rezultirala lišavanjem slobode samo dvojice službenika, iako je GA registrovala 25 predmeta u kojima je došlo do kršenja ljudskih prava.
Ni danas, nakon godinu, nije poznato ko su huligani koji su sa fantomkama i palicama započeli nerede na ulicama niti je u Specijalnoj antiterorističkoj jedinici došlo do neophodnih reformi. GA, takođe, osuđuje zapaljivu retoriku opozicije kao i nepreuzimanje odgovornosti za lošu organizaciju protesta.
Zbog nepokretnja odgovornosti i nepostupanja po podnijetim prijavama od strane nadležnih institucija, u Crnoj Gori i danas vlada atmosfera izuzetne političke napetosti.
Stoga, još jednom pozivamo nadležne organe da o svojim rezultatima ovim povodom, već danas, informišu građane.
S poštovanjem,
Sanja Rašović
Koordinatorka programa GA