Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

Crna Gora nepregledno polje diskriminacije

Diskriminacija pripadnika romske populacije, ali i žena, predstavlja kompleksan problem, izazvan društvenim predrasudama, institucionalnom nepravdom i ekonomskim nejednakostima, zaključak je panela pod nazivom „Crna Gora nepregledno polje diskrimnacije“ koji je danas u Plavoj sali Rektorata organizovala Građanska alijansa.

Fatmir Đeka, ministar ljudskih i manjinskih prava naveo je da bi izmjene i dopune Zakona o izboru odbornika i poslanika trebalo da omoguće afirmativnu akciju za romsku populaciju, kako bi dobili priliku da budu dio parlamenta i sa te pozicije vode direktnu borbu za svoja prava.

Komentarišući postojeća zakonska rješenja naveo je da rade na „novom krovnom Zakonu o zaštiti jednakosti i zabrani diskriminacije, Zakonu o Zaštitniku/ci ljudskih prava i sloboda Crne Gore, i Zakonu o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja“, ističući da je pored dobrog zakonskog okvira potrebno raditi na jačanju institucija u cilju izgradnje povjerenja građana.

 

Radinka Ćinćur, poslanica u Skupštini Crne Gore ukazujući na činjenice da više od 50% crnogorskog stanovništva čine žene, od kojih 60% ima visoko obrazovanje, a 80% završene master studije, pa ih poziva da se uključe u politiku i ne dozvole da isključivo muškarci budu na rukovodećim pozicijama i odlučuju o pitanjima koja se tiču njihovog položaja.  

Napominje da bi na pozicijama odlučivanja trebali da budu najsposobniji, što kako tvrdi, trenutno u Crnoj Gori nije slučaj.

Siniša Bjeković, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda istakao je da su žene najugroženija kategorija, te da samim pojavljivanjem na političkoj sceni i preuzimanjem funkcija, automatski postaju meta.

Komentarišući položaj romske populacije u Crnoj Gori, Bjeković navodi važnost sticanja građanskopravnog statusa, bez kog je nemoguće govoriti o ostvarivanju prava i sloboda  zagarantovanih Ustavom. On vjeruje da Romi i Romkinje mogu biti inkluzivni i aktivni učesnici društvenog života, i da kroz male biznis inkubatore mogu doprinijeti sebi i državi.

U uvodnom obraćanju Milan Radović, programski direktor Građanske alijanse je kazao da  multikulturalnost, kao temeljno opredjeljenje Crne Gore zasnovano na odsustvu diskriminacije, zahtijeva posvećenost svih aktera, jer je njena izgradnja kontinuirani proces koji umnogome zavisi od političkog ambijenta i prevazilaženja brojnih izazova.

Đovani Gabasi, vršilac dužnosti šefa misije OEBS-a u Crnoj Gori, napominje da rješavanje problema diskriminacije zahtijeva saradnju između vladinih institucija, civilnog društva i međunarodnih partnera. Dodatno, traži da svako od nas preuzme odgovornost, da razumije i bori se protiv predrasuda,  kako bi se obezbijedile jednake mogućnosti za svakog pojedinca.

Današnjom panel diskusijom, formalno je obilježen početak drugog modula Škole političkih studija i Akademije za žene, koji Građanska alijansa ovog vikenda organizuje u Budvi.

Galerija 

Podijeli na društvenim mrežama 

Posljednje novosti

logo GA-crna slova-transparent
Formalna prava bez suštinskog značaja za porodice civilnih žrtava rata
pravni ekspert
POZIV ZA ANGAŽOVANJE DVA PRAVNA EKSPERTA
logo-GA-2017
Pozdravljamo izmjene Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, očekujemo njegovu efikasnu primjenu  
zajednička foto
Uručeni sertifikati polaznicima prve Akademije za žene u politici
Baner, Bijelo Polje
„Čovjek koji nije mogao šutjeti“ – podsjetnik da na svakom koraku moramo štititi pravdu i istinu

Pretraga