Samo aktivnom komunikacijom lokalnog i državnog nivoa moguće je učiniti da glas lokalnih ženskih inicijativa dobije snagu nacionalnog karaktera, zaključeno je na završnoj konferenciji „Život između predrasuda i uspjeha“, koju je Građanska alijansa organizovala sinoć u Budvi.
Ova konferencija je dio projekta „Platforme umrežavanja za ostvarivanje rodne ravnopravnosti” koji je kroz Program malih grantova Demokratske komisije podržala Ambasada SAD u Podgorici.
Zdenka Popović, potpredsjednica Skupštine Crne Gore i koopredsjednica Ženskog kluba Skupštine Crne Gore, ukazala je na to da je rodna ravnopravnost pitanje ljudskih prava a ne samo ženskih prava, te da se poglavlje 23 ne može zatvoriti bez priče o rodnoj ravnopravnost.
„Memorandum o saradnji između Ženskog kluba Skupštine Crne Gore i ženskih odborničkih klubova u Crnoj Gori, koji smo potpisali uz podršku Građanske alijanse je vjetar u leđa ženama sa lokalnog nivoa i omogućava da se izdignu, te da se čuje njihov glas“, kazala je Popović.
Kako bi osigurali da aktivnosti i rezultati postignuti projektima kao što je ovaj koji je Građanska alijansa sprovodila, Popović je navela potrebu veće solidarnosti političarki na državnom i lokalnom nivou, ističući da imaju snagu jer žena poslanica na lokalnom i nacionalnom nivou ima 220.
Jelenka Andrić, predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost, kazala je da se benefiti ovakvih inicijativa već vide, samim tim što su političarke s lokalnog nivoa vidljivije jer sad već imamo prisustvo lokalnih odbornica u medijima i prepoznavanje potreba žena sa lokalnog nivoa.
Andrić je navela Ženski parlament kao još jedan institut koji može dobro da se koristi za jačanje državne i lokalne saradnje, kao dobar resurs za uvezivanje i stvaranje politika koje će biti naklonjenije rodnoj ravnopravnosti u Crnoj Gori.
Boris Mugoša, poslanik u Skupštini Crne Gore i član Odbora za rodnu ravnopravnost istakao je da su ženska pitanja civilizacijska pitanja a ne pitanja kojima se samo žene bave. On je naveo da je važno da imamo balans u donošenju odluka i kreiranju rešenja, te da nije dobro da samo žene kreiraju rešenja kada su u pitanju ženska prava, vec da je neophodna istinska podrška i participacija muškaraca odnosno političara po pitanju problematike rodne ravnopravnosti.
Naveo je da je veoma bitno da državne institucije prepoznaju kvalitet ovih projekata i da nakon njihovog završetka preuzmu inicijativu i to iskoriste kao resurs za dalji rad, nadajući se da će u bužetu biti definisane stavke za jačanje kapaciteta odbornica na lokalnom nivou.
Mugoša je kazao da partije ne rade dovoljno na jačanju ženskih organizacija unutar partije, te ukazao na nalaz DRI u kom je navedeno da partije ne troše pravilno novac koji se iz državnog budžeta izdvaja za osnaživanje ženskih organizacija.
Milan Radović, programski direktor Građanske alijanse u uvodnom govoru je podsjetio da je pored formiranja ženskih odborničkih klubova u Plavu, Gusinju i Rožajama, kreirana i Platforma o saradnji ovih ženskih odborničkih klubova. Radović je kao krovni dokument projekta pozicionirao Memorandum o saradnji između Ženskog kluba Skupštine Crne Gore i ženskih odborničkih klubova u zemlji.
Stiven Drajkorn, šef Odjeljenja za medije, kulturu i obrazovanje ambasade SAD u Crnoj Gori naveo je da je cilj programa bio povećanje političkog učešća žena u Crnoj Gori i da je neophodno osigurati rodni balans u procesima donošenja odluka, jer žene donose dragocjene promjene, obogaćuju upravljanje i unapređuju ishode politika.
„Drago nam je što je ovaj projekat doveo do osnivanja ženskih odborničkih klubova u Plavu, Gusinju i Rožajama. Radujemo se dugoročnim rezultatima koji su zamišljeni ovim projektom, kao što su saradnja i zajedničko djelovanje poslanika i lokalnih odbornica. Izgradnja odnosa kroz ovaj projekat bila je ključna za njegov dugoročni uspjeh. Vjerujemo da će ovo osnažiti lokalne odbornice da se bave širim pitanjem rodne ravnopravnosti, jer samo udruživanjem snaga možemo dobiti tu bitku“, kazao je Drajkorn.
Kroz aktivnu diskusiju „Da li državni nivo čuje glas lokala“ glavne ideje za unapređenje dijaloga između lokalnih i državnih institucija u podršci ženama su bile osnivanje kancelarija za rodnu ravnopravnost od strane lokalne samouprave, uključivanje rodne ravnopravnosti u osnovno obrazovanje kroz predmet građanskog obrazovanja i rušenje stereotipa i barijera.
Građanska alijansa duži niz godina radi na podizanju svijesti o značaju rodne ravnopravnosti i kroz svoje aktivnosti doprinosi jačanju uloge žene u procesu donošenja odluka kako na lokalnom tako i nacionalnom nivou. Prvi ženski odbornički klub osnovan je u Bijelom Polju u maju 2023. godine što je bio podsticaj za dalje formiranje ženskih odborničkih klubova u drugim opštinama. Danas već brojimo 15 ženskih odborničkih klubova, koji su formirani uz podršku Građanske alijanse.