Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

DOGOVORENA INTENZIVNIJA SARADNJA SA LOKALNIM ODBORNICAMA PLAVA I GUSINJA

Razgovori o rodnim politikama, rodnoj ravnopravnosti i unapređenju kapaciteta i pozicije žena u društvenom životu na lokalnom nivou, nastavljeni su u utorak u Plavu i Gusinju sa odbornicama skupština ove dvije opštine. Pored izražene spremnosti da rade na unapređenju položaja žena na lokalnom nivou, odbornice iz Plava i Gusinja su takođe pokazale zainteresovanost da nastave prve preduzete korake i pristupe Mreži ženskih klubova u skupštinama opština Crne Gore.

Na sastancima smo razgovarali o problemima i izazovima sa kojima se suočavaju žene u svojim zajednicama, a zbog kojih lokalne odbornice i žele da se na ovaj način uključe u unapređenje rodnih politika.

Kada se radi o Gusinju, svakako se kao najvažnija pitanja koja treba rješavati mogu istaći odlazak mladih, nemogućnost zaposlenja, nedostatak kulturnih sadržaja i slično. Između ostalog, odbornice su istakle da opština Gusinje nema srednju školu, biblioteku, knjižaru, mjesnu zajednicu kao ni fabriku, što je očigledan nedostatak i dodatno demotiviše stanovnike da tu i ostanu. Zato je jedan od prijedloga odbornica da Skupština Crne Gore donese poseban zakon koji bi se ticao razvoja sjevera države jer, kako kažu, vjeruju da bi se na taj načinživot u Gusinju i na sjeveru poboljšao.

Na sastanku sa plavskim odbornicama prisustvovale su predstavnice pet političkih partija koje se zalažu za to da politika ne bude presudna kada je u pitanju tema rodne ravnopravnosti i rješavanje izazova žena u zajednici. Tokom razgovora istaknute su brojne ideje i planovi za budući period, uočavajući značajan potencijal za zajednički rad i saradnju. Odbornice su izrazile interes da se fokusiraju na podršku ženskom preduzetništvu, unapređenju zdravlja žena, te opštoj edukaciji i podizanju svijesti o ključnim temama koje se tiču žena. Odbornice su izrazile želju za saradnjom s drugim klubovima kako bi pružili podršku ženama u Plavu, uz davanje podsticaja za dalji rad. Uz to, obavijestile su nas da su već potpisale sporazum o formiranju ženskog odborničkog kluba u njihovoj skupštini opštine. Kao izazov se i dalje prepoznaje nedovoljna svijest građana o ključnim problemima, te nedostatak informisanosti  na opštinskom nivou. Nedostatak lokalne televizije i radija dodatno otežava distribuciju informacija, što predstavlja ozbiljan problem za blagovremeno i adekvatno dostavljanje bitnih informacija.

Važno je istaći da je na sastancima dato zeleno svjetlo za dalju saradnju, ali i proširenje inicijative formiranja Mreže ženskih klubova, koja već postoji u Bijelom Polju, Ulcinju i Nikšiću. Podsjećamo, ove tri opštine su već potpisale Platformu o saradnji i na taj način su i postale članice uspješno uspostavljene Mreže ženskih odborničkih klubova. Navedena saradnja predstavlja značajan korak prema ostvarivanju rodne ravnopravnosti, ali ujedno i poboljšanju kvaliteta života žena u manje razvijenim opštinama.

Aktivnost je organizovana u sklopu projekta “Platforma umrežavanja za ostvarivanje rodne ravnopravnosti”, koji je podržala Ambasada SAD kroz Program malih grantova Demokratske komisije.

Podijeli na društvenim mrežama 

Posljednje novosti

IMG_8684
Crna Gora - država u kojoj vlada kultura policijskog zlostavljanja
Milena Vujović, Građanska alijansa
Ukrajinac kojem je odobrena privremena zaštita u našoj zemlji, dobio crnogorsku vozačku dozvolu
DSC_5546
Inkluzija izbjeglica ogroman potencijal za razvoj društva
DSC02787
Povezane žene imaju moć da transformišu društvo                                      
logo-GA-2017
Nakon pozitivnog IBARA Crna Gora na prekretnici: Konkretni rezultati ili neizvjesna budućnost

Pretraga