Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

NA DRŽAVNIM JASLAMA

dan, 4.2.2018-kronizam

Dvoje od troje Markovićeve djece je na „državnim jaslama”, a iz državnog budžeta platu prima i njegova supruga Nata.

Aktuleni premijer Duško Marković u trenutku kada su prvi put objavljeni podaci o njegovoj imovini, 2005. godine, bio je pomoćnik ministra unutrašnjih poslova za službu državne bezbijednosti, sa platom od 460 eura, a djeca su mu bila nezaposlena. Danas kao prvi čovjek Vlade zarađuje mjesečno 2.240 eura, odnosno oko pet puta više.

Njegova supruga Nata Marković zaposlena je u Agenciji za telekomunikacije i plata joj je 2004. bila 559 eura, a u 2017. je zarađivala 1.093.

Iz te institucije nijesu odgovorili na pitanja saradnika NVO 35mm kada smo im tražili pojašnjenje od kada u Agenciji za telekomunikacije radi Nata Marković i da li je na to radno mjesto primljena po osnovu javnog konkursa. Takođe, ostali smo uskraćeni za informaciju koliko se kandidata prijavilo na konkurs kada je i Markovićeva tražila zaposlenje, te šta je preporučilo za posao u odnosu na ostale kandidate.

Djeca Duška i Nate Marković, Valentina, Predrag i Nikola, su 2004. bili nezaposleni i nijesu posjedovali nikakvu imovinu. Danas je situacija značajno drugačija.

Valentina Marković je zaposlena u Centralnoj banci Crne Gore (CBCG) i to od oktobra 2015. godine, a prije toga radila je u Crnogorskoj komercijalnoj banci (CKB). Prilikom njenog prelaska u državnu instituciju nije raspisivan konkurs, već je to urađeno na osnovu sporazuma.

– Valentina Marković zasnovala je radni odnos u CBCG 1. oktobra 2015. godine, po osnovu Sporazuma poslodavaca o preuzimanju zaposlene. Sporazum je zaključen 28. septembra 2015. godine između CBCG i CKB. Za rad u CBCG, Valentinu Marković preporučilo je prethodno radno iskustvo u bankarskom sektoru, u trajanju od osam godina – kazali su za 35mm iz CBCG.

Markovićev sin Predrag prvo je radio u nacionalnoj avio kompaniji „Montenegro airlnes”, gdje je kao koordinator za rad predstavništava u inostranstvu mjesečno zarađivao 1.134 eura, plus dodatnih 243 kao član odbora direktora.

U međuvremenu on je prešao da radi u Kontroli letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA), gdje pokriva poziciju „specijalista za ekonomsko-finansijske poslove” počev od 8. maja 2017. godine, na neodređeno vreme. Kolika mu je plata na novom poslu nije poznati, jer iako je bio dužan po Zakonu o sprečavanju korupcije, nije podnio izvještaj o imovini i prihodima nakon odlaska sa javne funkcije u „Montenegro airlnes”.

Zbog nedostavljanja izvještaja o imovini nakon odlaska sa funkcije protiv Markovića nije pokretan prekršajni postupak, a zanimljivo je da je direktor Agencije za sprečavanje korupcije, institucije nadležne za procesuiranje funkcionera u sukobu sa Zakonom o sprečavanju korupcije, Sreten Radonjić njegov tast.

Markovićeva supruga Tijana i dalje je zaposlena u kompaniji „Montenegro airlnes”, a prema poslednjim podacima, plata joj je oko 550 eura.

U Kontroli letenja Srbije i Crne Gore kažu da je prethodno iskustvo Predraga Markovića bilo odlučujuće prilikom njegovog angažmana, a ne nikako rodbinska relacija sa premijerom.

Najmlađi Markovićev sin, prema sada dostupnim podacima, nije angažovan u javnom sektoru, ali je kao student bio uključen u Nacionalni savjet za obrazovanje kao predstavnik Studentskog parlamenta.

EK traži rezultate

Evropska komisija je u poslednjem izvještaju o napretku konstatovala da je „Crna Gora umjereno spremna kada je riječ o reformi javne uprave”.

– Ostvaren jeodređeni napredak, naročito sa usvajanjem Strategije za reformu javne uprave 2016-2020. godine, Programa reforme upravljanja javnim finansijama, stupanjem na snagu novog zakona o zaradama i pojednostavljivanjem administrativnih procedura. Međutim, za djelotvoran rad na depolitizaciji javne službe i optimizaciju državne uprave potrebna je jaka politička volja, što je preporučeno prošle godine i još uvijek je potrebno – navodi se u izvještaju.

M. Sekulović

NAPOMENA: Sadržaj je isključivo odgovornost autora i ni na koji način ne odražava stavove donatora i NVO “35mm”.

Tekstovi su nastali u okviru projekta „Fairness and not bias – Eradicate cronyism!” (Pravednost a ne pristrasnost – iskorijenimo kronizam!) koji se realizuje se u okviru projekta “Accountability, Technology and Institutional Openness Network in South East Europe – ACTION SEE”.

The “Accountability, Technology and Institutional Openness Network in South East Europe – ACTION SEE” project is implemented by Metamorphosis Foundation, Westminster Foundation for Democracy, CRTA – Center for Research, Transparency and Accountability, Citizens Association Why not?, Center for Democratic Transition, Open Data Kosovo (ODK) and Levizja Mjaft!.

This project is funded by the European Union

kronizam-zaglavlje

Podijeli na društvenim mrežama 

Posljednje novosti

panel, fotografija
Rodna ravnopravnost nije evropski zahtjev, već civilizacijska norma
Danijela Darmanović, fotografija
Rodna neravnoteža koči evropski put Crne Gore
Odjeljenje bezbjednosti BP
Lica lišena slobode u uslovima koji narušavaju dostojanstvo
odluka, nagrada Tomo Buzov
Saopštenje povodom ustanovljenja nagrade „Tomo Buzov“
1 panel, eko fond
Sinergijom do konkretnih standarda zelene Evrope

Pretraga