Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

Projekti 2024.

1.

Naziv projekta: „Karijerna Revolucija

Donator: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Period implementacije: 24. novembar 2023 – 24. septembar 2024. godine

Opis projekta: Projekat ima za cilj doprinos socijalnoj inkluziji Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki kroz povećanje nivoa znanja o načinima ostvarivanja njihovih prava i kroz poboljšanje njihovog ekonomskog položaja u Crnoj Gori. Jedna od ključnih aktivnosti ovog projekta je pružanje besplatne pravne pomoći u cilju lakše integracije romske i egipćanske populacije u crnogorsko društvo. Naime, pravnik je bio dostupan za sva pravna i administrativna pitanja koja su im mogla biti od značaja kako bi ostvarili neko svoje lično pravo pred institucijama. Druga ključna aktivnost je obuka za različite zanate (obuka iz frizerstva, kozmetologije i stolarstva), nakon čega su polaznici bili kompetentniji na tržištu rada, sa novostečenim vještinama, čime im je pružena mogućnost da započnu sopstveni posao, ili eventualno nastave radni angažman kod istog ili drugog poslodavca. 

2.

Naziv projekta: „Kultura sjećanja za svjetliju budućnost“  

Donator: Finansiran od strane EU, sprovodi UNDP

Period implementacije: 15. januar 2024 – 15. januar 2025.

Opis projekta: Cilj projekta je doprinos boljem razumijevanju zločina počinjenih tokom sukoba devedesetih godina u Crnoj Gori kao i povećanje odgovornosti za ratne zločine i javne podrške za proces suočavanja s prošlošću. Identifikovani problemi kojima se projekat bavi jesu: nedostatak vidljivosti i kapaciteta djelovanja i umrežavanja žrtava, udruženja žrtava i organizacija koje se bave ratnim zločinima i ljudskim pravima sa aspekta suočavanja sa prošlošću, kao i nedostatak promocije koncepta kulture sjećanja. Poseban aspekat projekta su žene koje su bile žrtve ratnih zločina. Jedan od rezultata ovog projekta jeste povećana vidljivost žrtava zločina počinjenih u Crnoj Gori i ojačane sposobnosti i kapaciteti žrtava, udruženja žrtava i organizacija koje se bave ratnim zločinima za zagovaranje procesa součavanja sa prošlošću. Takođe, projekat doprinosi unapređenju svijesti javnosti i jačanju javnog dijaloga o kulturi sjećanja o zločinima počinjenim tokom devedesetih i žrtvama tih zločina. To je postignuto kroz različite aktivnosti kao što su: snimanje dokumentarnih filmova, radionice sa žrtvama, različite vrsta seminara, organizovanje komemoracija i brojne druge aktivnosti. U okviru svega navedenog poseban akcenat je stavljen na same žrtve, ne bi li se na taj način mogao čuti njihov glas i iskustva. 

3.

Naziv projekta:  „Inkluzija i osnaživanje Roma i Egipćana kroz promociju kulture, tradicije i jezika“

Donator: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Period implementacije: 22. jul 2024 – 22. mart 2025.

Opis projekta: Opšti cilj projekta usmjeren je na doprinos stvaranju inkluzivnijeg društva u Crnoj Gori putem promocije kulture, tradicije i identiteta Roma i Egipćana, kao i jačanje veza između različitih etničkih i nacionalnih grupa radi postizanja jednakosti, tolerancije i međusobnog poštovanja. Specifični ciljevi projekta su: povećanje društvene inkluzije Roma i Egipćana, podizanje svijesti javnosti o kulturi i tradiciji Romske i Egipćanske manjine, unapređenje okruženja za društvenu inkluziju Roma i Egipćana. izgradnja kapaciteta civilnog sektora, državne uprave, mladih i medija o kulturi, običajima, jezicima i pravima Roma i Egipćana u Crnoj Gori. Rezultat ovog projekta jeste podignuta svijest građana o kulturi i običajima Roma i Egipćana u Crnoj Gori – ovaj rezultat se postiže kvalitetnim sprovođenjem aktivnosti. Takođe, još jedan od rezultata jeste unaprijeđeno okruženje za društvenu inkluziju Roma i Egipćana i izgrađeni kapaciteti civilnog sektora, državne uprave, mladih i medija u Crnoj Gori o kulturi, običajima, jezicima i pravima Roma i Egipćana.

4.

Naziv projekta: „EU razumijevanje – koraci ka Evropi“ 

Donator: Ministarstvo evropskih poslova

Period implementacije: 18. jul 2024 –  18. januar 2025.

Opis projekta: Specifični ciljevi projekta su povećanje nivoa znanja građana o osnovnim principima i procesima pristupanja EU, podsticanje aktivnog učešća mladih u promociji evropskih vrijednosti i procesu pristupanja EU, promovisanje dijaloga i saradnje između građana, organizacija civilnog društva i vlasti. Ciljne grupe projekta su: građani i građanke crnogorskih opština, mladi (osnovi, srednjoškolci, studenti), lokalne NVO i mediji. Glavni rezultati projekta su povećanje znanja učesnika o evropskim integracijama kroz realizaciju različitih edukativnih događaja. Takođe, projekat je dizajniran da podrži ciljeve akcionih planova koji se odnose na oblasti obrazovanja i informisanja civilnog društva. To znači da su aktivnosti usmjerene na pružanje dodatne podrške kako bi se ti ciljevi i ostvarili. Upravo kroz seminare i informativne kampanje, projekat doprinosi jačanju informisanosti građana o procesu pristupanja EU.

5.

Naziv projekta: „Pružanje pravne pomoći tražiocima azila, izbjeglicama i licima u riziku od apatridije u Crnoj Gori”

Donator: Kancelarija UNHCR u Crnoj Gori 

Period implementacije: 1. januar – 31. decembar 2024.

Opis projekta: Ovaj projekt nastoji podržati sljedeće aspekte sistema azila u Crnoj Gori, kao i rješavanje statusa preostalih izbjeglica iz bivše Jugoslavije i osoba u riziku od apatridije, te bolju zaštitu osoba bez državljanstva. Kroz ovaj projekat tražiocima azila pruža se besplatna pravna pomoć u pristupu postupku azila i tokom cijelog postupka utvrđivanja statusa izbjeglice; licima kojima je odobrena međunarodna zaštita u Crnoj Gori i licima bez državljanstva omogućiće se besplatna pravna pomoć radi efikasnog ostvarivanja zakonom propisanih prava; pristup teritoriji i proceduri azila, za sve one koji odluče tražiti međunarodnu zaštitu u zemlji što se osigurava pružanjem odgovarajućih pravnih savjetodavnih usluga tražiocima azila, kao i aktivnostima praćenja centara za azil Božaj i Spuž, privatnog smještaja, autobusnih stanica i svih drugih lokacija na kojima bi se tražioci azila mogli. Kroz ovaj projekat pruža se administrativna i pravna pomoć, podiže svijest i ciljana finansijska potpora izbjeglicama iz bivše Jugoslavije i osobama u riziku od apatridije, kako bi dobili potrebnu ličnu dokumentaciju koja bi im omogućila sticanje stabilnog pravnog statusa u Crnoj Gori, prvenstveno statusa stranca sa stalnim boravkom. Cilj projekta je I pružanje besplatne pravne pomoći izbjeglicama iz Ukrajine koje se prijave za privremenu zaštitu, kako bi im se omogućilo ostvarivanje svih prava predviđenih za taj status.

6.

Naziv projekta: „Društvo za borbu protiv korupcije u Crnoj Gori“

Donator: U.S Department of State Bureau of Democracy, Human Rights and Labor – DRL        

Period implementacije: 1. oktobar 2022 – 1. jul 2025. 

Opis projekta: Cilj projekta je povećanje stepena odgovornosti nacionalnih i lokalnih vlasti Crne Gore, javnih institucija, te osnaživanje pravosudnog sistema i davanje doprinosa uspostavljanju vladavine prava. Kroz realizaciju projektnih aktivnosti radi se na osnaživanju lokalnih medija, civilnog društva i građana kako bi mogli da identifikuju i prijave korupciju u svojim zajednicama. Tokom realizacije projekta sprovedena je procjena potreba 18 lokalnih OCD-a i medija. Uslijedilo je održavanje posebno prilagođenih obuke i mentorskih programa, svi lokalni OCD i mediji su dobili na korišćenje interaktivni digitalni alat za prijavu korupcije građanima. Omogućeno je civilnom društvu i medijima da se bore protiv korupcije i utiču na promjene, fokusirajući se na životnu sredinu, obrazovanje i zdravstvo. Tom prilikom su razvili i objavili veliki broj detaljnih antikorupcijskih članaka i predloga politika. Proizvedeni sadržaj i preporuke su promovisane kroz opsežno pripremljene kampanje vidljivosti. Konkretne preporuke su date u cilju poboljšanja politika i zakona kroz konstruktivan angažman između civilnog društva, Vlade i privatnog sektora. Organizovan je veliki broj radionica između medija i lokalnih OCD-a, kao i godišnje Antikorupcijske Forume sa ključnim akterima, što je podstaklo javne debate o antikorupcijskim strategijama i potrebama za saradnju. Osnaživanjem lokalnih aktera i podsticanjem saradnje, ovaj projekat ima za cilj jačanje borbe protiv korupcije u Crnoj Gori, osiguravajući transparentnu i odgovornu vlast.

7.

Naziv projekta: „Bez nekažnjivosti za povredu i kršenje ljudskih prava u Crnoj Gori“ 

Donator: Delegacija EU u Crnoj Gori

Period implementacije: 9. januar 2023 – 30. septembar 2024.  

Opis projekta: Projekat ima za cilj unapređenje transparentnosti i efikasnosti pravosuđa i policije, te poboljšanje nivoa pravde i zaštite ljudskih prava u Crnoj Gori, posebno za pritvorene osobe i zatvorenike. Prvi rezultat projekta je povećana transparentnost i efikasnost pravosuđa i policije. Drugi rezultat obuhvata povećanje kapaciteta zainteresovanih strana za prevenciju nekažnjivosti i zaštitu od torture. Treći rezultat je jačanje kapaciteta lokalnih nevladinih organizacija (NVO) u promovisanju ljudskih prava i dobrog upravljanja. Četvrti rezultat je unaprijeđenje javnog dijaloga i svijesti građana o pravosuđu i zaštiti prava ranjivih grupa, s posebnim naglaskom na torturu. Glavne aktivnosti uključuju osnivanje grupe branilaca ljudskih prava, otvaranje SOS linija, pružanje besplatne pravne pomoći, i posjete policijskim stanicama i zatvorima. Projekat također prati sudske postupke, tužilačke istrage i rad sudskog i tužilačkog savjeta. Povećanje kapaciteta lokalnih NVO biće postignuto kroz obuke o monitoringu i promovisanju vladavine prava i ljudskih prava, te program dodjele pod-grantova. Dodatno, obuke za grupu branilaca ljudskih prava, radionice za studente, mlade pravnike i ljekare, povećavaju kapacitete za prevenciju nekažnjivosti i zaštitu ljudskih prava pritvorenih osoba i zatvorenika. Projekat će poboljšati javni dijalog i svijest građana o pravosuđu i zaštiti prava ranjivih grupa kroz ankete među zatvorenicima i građanima, kampanju zagovaranja, Školu političkih studija o torturi i drugim kršenjima ljudskih prava, te okrugle stolove sa ključnim akterima.

8.

Naziv projekta: „Platforme umrežavanja za ostvarivanje rodne ravnopravnosti” 

Donator: Ambasada SAD u Podgorici

Period implementacije: 1. oktobar 2023 – 31. decembar 2024.    

Opis projekta: Projekat ima za cilj doprinos rodnoj ravnopravnosti osnaživanjem uključivanja žena u donošenje politika i odluka. Specifični cilj je jačanje kapaciteta i položaja žena u društvenom životu na lokalnom nivou, s fokusom na nacionalne manjine, kroz umrežavanje i zagovaranje rodne ravnopravnosti. Planirani rezultati uključuju jačanje kapaciteta odbornica iz Plava, Gusinja i Rožaja za zagovaranje i zajedničko djelovanje. Organizovane su fokus grupe sa odbornicama, obuke za odbornice, pripremljena su i potpisana tri sporazuma o funkcionisanju klubova odbornica i kreirana je platforma za saradnju među klubovima. Poboljšana je saradnja između odbornica i poslanica kroz sastanke sa predstavnicima Ženskog kluba Skupštine Crne Gore i Odbora za rodnu ravnopravnost. Kreirana je platforma za saradnju i strategija za dalje zajedničko djelovanje. Povećana je profesionalna i javna svijest o važnosti uključivanja žena u društveni život kroz organizaciju seminara za odbornica i radionica za žene iz zajednice. Takođe, organizovana je konferencija, pripremljene inicijative za relevantne odbore Skupštine Crne Gore i sprovedena je promotivna kampanja koja uključuje organizovanje konkursa za najbolji novinarski članak, saopštenja za medije, objav na društvenim mrežama, podkaste, infografike, kao i video intervjue i klipove. Očekivani uticaj projekta je osnaživanje i podsticanje umrežavanja lokalnih klubova žena u postizanju rodne ravnopravnosti

9.

Naziv projekta: „Platforma za kreiranje mreže ženskih odborničkih klubova u Crnoj Gori” 

Donator: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava Crne Gore

Period implementacije: 23. novembar 2023 – 23. septembar 2024. 

Opis projekta: Opšti cilj projekta je unapređenje strateškog okvira za postizanje rodne ravnopravnosti kroz partnerstvo u implementaciji mjera. Specifični cilj projekta je jačanje položaja žena u društvenom životu na lokalnom nivou i promocija rodne ravnopravnosti. Kroz realizaciju aktivnosti iz ovog projekta doprinosi se jačanju kapaciteta za zagovaranje rodne ravnopravnosti i zajedničko djelovanje odbornica iz opština sjevernog regiona i južnog regiona Crne Gore, uz unapređenje saradnje sa poslanicima Skupštine Crne Gore. Aktivnosti projekta obuhvataju slanje pisama svim opštinskim skupštinama u Crnoj Gori gdje klubovi odbornica nisu formirani, kako bi se podstakle odbornice da osnuju klubove odbornica; organizaciju sastanaka sa odbornicama u skupštinama opština u Crnoj Gori; pružanje mentorske podrške tokom formiranja klubova odbornica u opštinskim skupštinama; organizaciju obuka za članice klubova odbornica u Crnoj Gori; organizaciju obuka za članice klubova odbornica u Crnoj Gori; osnivanje mreže klubova odbornica u Crnoj Gori; prikupljanje informacija o trendu formiranja klubova odbornica i kreiranje mreže klubova odbornica koje će biti predstavljene Odboru za rodnu ravnopravnost, Odboru za ljudska prava i slobode i Klubu žena Skupštine Crne Gore; i promotivnu kampanju o važnosti ravnopravnog učešća žena u društvenom životu.

10.

Naziv projekta: „Women Academy Montenegro“ 

Donator: Ambasada Njemačke u Crnoj Gori 

Period implementacije: 20. april – 31. decembar 2024

Opis projekta: Cilj projekta je da doprinese povećanju svijesti i razumijevanja mladih političkih lidera, aktivista civilnog društva i žena iz javne sfere o različitim aspektima ljudskih i manjinskih prava, prava žena i rodne ravnopravnosti, kao i prava na zdravu životnu sredinu, kao ključnim kriterijumima za proces integracije u EU.  

11.

Naziv projekta: “Korak po Korak” za Jačanje Regionalne Saradnje i Borbu protiv Krijumčarenja Migranata na Zapadnom Balkanu 

Donator: SMART Balkans – Civilno društvo za povezani Zapadni Balkan, regionalni projekat koji sprovodi Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Institut za demokratiju i medijaciju (IDM) i Centar za istraživanje i kreiranje politike (CRPM), a finansira Norveško Ministarstvo vanjskih poslova

Period implementacije: 1. maj 2024 – 31. jul 2025. 

Opis projekta: Projekat KORAK PO KORAK bavi se rastućim sigurnosnim rizicima usljed korišćenja visoke tehnologije od strane organizovanih kriminalnih grupa za krijumčarenje migranata. Podsticanjem snažnog regionalnog partnerstva između organizacija civilnog društva iz Zapadnog Balkana, kao i sa njihovim kolegama iz Evropske unije i organima javne vlasti, projekat ima za cilj borbu protiv regionalnog organizovanog kriminala, unapređenje sajber sigurnosti i jačanje sigurnosti ljudi. Pored toga, projekat ima za cilj da utiče na zemlje Zapadnog Balkana da sprovode standarde EU, jačajući kapacitete organizacija za uticaj na politike i praćenje rada relevantnih institucija, posebno u oblasti sigurnosne politike.

12.

Naziv projekta: „Jačanje regionalne pravosudne saradnje na Zapadnom Balkanu za efikasno vođenje sudskih sporova pred CJEU i implementaciju Povelje o osnovnim pravima EU ”

Donator: Ambasada Kraljevine Holandije u Skoplju

Period implementacije: 1. oktobar 2024 – 31. mart 2027. 

Opis projekta: Kontinuirana pravna edukacija je ključna za unapređenje vještina pravosudnih profesionalaca i primjenu evropskih pravnih standarda u zemljama Zapadnog Balkana. Ovaj projekat je osmišljen kako bi ojačao kapacitete sudija i tužilaca u Sjevernoj Makedoniji, Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji, posebno u vezi sa primjenom jurisprudencije Suda pravde Evropske unije (CJEU) i Povelje o osnovnim pravima EU. Projekat podrazumijeva organizaciju regionalnog foruma, procjenu potreba za obukom i razvoj sveobuhvatnog programa obuke prilagođenog specifičnim potrebama svake zemlje. Učesnici će kroz obuku steći praktične vještine za vođenje postupaka pred CJEU-om, uz poseban fokus na Povelju o osnovnim pravima EU. Obuka će biti realizovana putem predavanja, simulacija i diskusija, a biće uspostavljena i baza trenera specijalizovanih za ova pitanja. Projekat planira obuku 400 sudija i 200 tužilaca u ove četiri zemlje. Dugoročni cilj je da se programi obuke uključe u nacionalne obrazovne programe, osiguravajući održivost i dugotrajan uticaj na pravosudni sistem.