
Naziv projekta: Pružanje besplatne pravne pomoći tražiocima azila kao i licima u integraciji
Početak implementacije: 01.01.2021.
Kratak opis/rezultati projekta: Kroz ovaj projekat aktivnosti naše organizacije uključivale su: zastupanje pred Direkcijom za azil, podnošenje pravnih podnesaka, sastavljanje tužbi, žalbi, a u slučaju odobravanja azila, pružanje pravne pomoći i tokom integracije ovih lica u crnogorsko društvo. Terenski radnici pratili su tok postupanja na graničnim prelazima, odnosno dolazak i izlazak ovih lica iz Crne Gore, a pružali su im i osnovne pravne informacije.
Tokom projekta pomoć je pružana i još jednoj kategoriji lica koja uključuje raseljena lica, lica u riziku od apatridije kao i apatride. Oni su takođe podpomognuti od strane naših pravnika, a sve u cilju pribavljanja identifikacionih putnih isprava i dokumenata kako bi regulisali pravni status u Crnoj Gori.
Donator: UNHCR
Naziv projekta: Bezbjednost za ljudska bića i granice – Borba protiv krijumčarenja migranata na Zapadnom Balkanu
Početak implementacije: 11.03.2021.
Kratak opis/rezultati projekta: Cilj projekta je unapređenje regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa na Zapadnom Balkanu kroz razvoj jedinstvenog regionalnog odgovora na krijumčarenje migranata. Organizacije civilnog društva u šest zemalja Zapadnog Balkana sarađivale su sa predstavnicima vlada u cilju razvoja usklađene regionalne prakse i pravnog okvira u skladu sa EU zakonodavtsvom za borbu protiv krijumčarenja migranata.
Na taj način projekat je doprinio procesu približavanja EU. Do kraja 2021. godine realizovali smo niz aktivnosti među kojima je i istraživanje “Analiza krijumčarenje migrana u Crnoj Gori”. Uz to, raspisan je i javni poziv za sabgranting, prema kojem su četiri NVO (CEDEM, Udruženje psihologa Crne Gore, Profesionalno udruženje novinara i Socijalni centar) dobile sredstva za realizaciju projektnih aktivnosti.
Realizovali smo i nacionali trening za tužioce, graničnu policiju i NVO-e pod nazivom „Podizanje kapaciteta u borbi protiv krijumčarenja ljudi“, koji se pokazao kao izuzetno konstruktivan za naše učesnike. Trening je održan u Budvi od 30. novembra do 1. decembra 2021.
Donator: Evropska unija
Naziv projekta: Do boljeg poštovanja prava na upotrebu maternjeg jezika manjinskih naroda u Crnoj Gori
Početak implementacije: 28.10.2021.
Kratak opis/rezultati projekta: Projektom smo sproveli istraživanje o usklađenosti zakonskih odredbi i prakse po pitanju korišćenja jezika manjinskih naroda kod javnih emitera na nacionalnom i lokalnom nivou, putem anketiranja, analize dokumenata i korišćenja zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Rezultati istraživanja predstavljeni su u finalnoj fazi projekta, zajedno sa preporukama za prevazilaženje identifikovanih problema. Putem monitoringa i istraživanja, utvrđen je stepen poštovanja prava na korišćenje maternjeg jezika manjinskih naroda, koje je jedno od politički i kulturno najosjetljivijih iz domena manjinskih prava. Utvrđeni su glavni problemi po pitanju korišćenja manjinskih jezika u javnim emiterima na nacionalnom i lokalnom nivou, donijete preporuke za poboljšanje stanja, te iniciran rad institucija. Stvoreni su i uslovi za javnu raspravu po ovom pitanju. Konačno, razvijen je i Vodič za javne emitere, usklađen sa standardima Savjeta Evrope, koji bi pomogao urednicima i menadžmentu javnih emitera da na kvalitetniji način osmisle i realizuju programe na manjinskim jezicima.
Donator: Fond za zaštitu i ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava
Naziv projekta: Promocija kulture, tradicije i jezika Roma i Egipćana
Početak implementacije: 28.12.2021.
Kratak opis/rezultati projekta: Cilj projekta je doprinos očuvanju i razvoju kulture i suzbijanju stigmatizacije Romske i Egipćanske manjine u Crnoj Gori. Kroz njega smo organizovali školu fudbala za djecu romske i egipćanske populacije koja je trajala tri mjeseca, tokom kojih su ovi mališani trenirali zajedno sa svojim vršnjacima neromske nacionalnosti i sa njima igrali utakmice i išli na takmičenja. Ujedno smo objavili i publikaciju “Uspješne priče Roma i Egipćana” koja sadrži 10 priča o uspješnim Romima i Egipćanima u oblasti društveno-političkog i civilnog sektora.
Donator: Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava
Naziv projekta: Transparentno i efektivno sudstvo za efikasnu borbu protiv torture i kršenja ljudskih prava u skladu sa pregovaračkim poglavljima 23 i 24
Početak implementacije: 11.10.2021.
Kratak opis/rezultati projekta: Cilj projekta je jačanje vladavine prava i zaštita fundamentalnih prava u Crnoj Gori, u skladu sa procesom pregovaranja sa EU. Projekat se realizuje uz podršku Ambasade Kraljevine Norveške i Balkanskog fonda za demokratiju njemačkog Maršalovog fonda Sjedinjenih Američkih Država. Kroz ovaj projekat radili smo monitoring poštovanja i zaštite ljudskih prava pritvorenih lica, zatvorenika i migranata i monitoring i ocjena pravosudnog sistema, sa fokusom na slučajeve kršenja ljudskih prava i torture.
Donator: The Balkan Trust for Democracy (BTD)
Naziv projekta: Podrška migrantima i lokalnim zajednicama u Srbiji, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji
Početak implementacije: 24.03.2021.
Kratak opis/rezultati projekta: Jedan od najznačajnijih rezultata ovog projekta jeste izrada izvještaja o pravnom okviru u Crnoj Gori, Makedoniji i Srbiji, na kojem su ispred Građanske alijanse radili kolege Milan Radović i Aleksandra Vukčević. Izvještaj se može pronaći na linku: https://gamn.org/wp-content/uploads/2022/07/GA-Pritvaranje-migranata-po-osnovu-migracionih-propisa-Prikaz-zakonodavstva-i-prakse-u-CG.pdf
Donator: Ambasada kraljevine Norveške u Beogradu
Naziv projekta: Do boljeg poštovanja prava na upotrebu maternjeg jezika manjinskih naroda u Crnoj Gori
Početak implementacije: 28.10.2021.
Kratak opis/rezultati projekta: U okviru ovog projekta realizovano je istraživanje o usklađenosti zakonskih odredbi i prakse po pitanju korišćenja jezika manjinskih naroda kod javnih emitera na nacionalnom i lokalnom nivou, putem anketiranja, analize dokumenata i korišćenja zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Utvrđeni su glavni problemi po pitanju korišćenja manjinskih jezika u javnim emiterima na nacionalnom i lokalnom nivou, donijete preporuke za poboljšanje stanja, te iniciran rad institucija. Stvoreni su i uslovi za javnu raspravu po ovom pitanju. Konačno, razvijen je i Vodič za javne emitere, usklađen sa standardima Savjeta Evrope, kako bi pomogao urednicima i menadžmentu javnih emitera da na kvalitetniji način osmisle i realizuju programe na manjinskim jezicima.
Donator: Fond za zaštitu i ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava
Tani shikojmë përpara dhe shpresojmë që do të ndani entuziazmin tonë për këtë përpjekje të përbashkët. Na ndihmoni që Aleanca Civile të bëhet një forcë që mund të mbështetet.
Adresa: