Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

ODRŽAN PRVI MODUL TRENINGA ZA LOKALNE ODBORNICE

U periodu od 10 do 12. maja odbornice iz skupština opština Plav, Gusinje i Rožaje imale su priliku da budu aktivne učesnice na I modularnom treningu „Jačanje uloge žena u procesu donošenja odluka“. Učesnice su zajedno sa nekoliko kkompetentnih predavača razgovarale na temu liderstva, zagovaranja rodne ravnopravnosti, te primjerima dobre prakse u primjeni mjera za implementaciju rodnih politika.

Vuk Maraš, građanski aktivista i izvršni direktor BIRN-a je kroz interaktivnu radionicu upitio na to kako shvatamo rodnu ravnopravnost, kako u teoriji, tako i u praksi. Zato je veoma važno učestvovati u promjeni strukture liderstva koja je skrojena prema muškim standardima moći, nadmetanja, pobjede i kontrole.

Almasa Rizvanović, predsjednica Savjeta za rodnu ravnopravnost u Opštini Bijelo Polje istakla je da u Crnoj Gori još uvijek postoji rodna (ne)osviješćenost, što se odnosi na razumijevanje položaja žena i muškaraca usljed društvenih uslova, a ne prirodnih razlika, a razlike su u stvari naučene. Još uvijek je prisutno “sljepilo za rod” kojim se odbija da se prizna da je rod važan za društveni položaj i za kvalitet života u društvenoj zajednici. Napomenuto je i da su ključne oblasti rodne nejednakosti politička participacija, pristup ekonomskim resursima i ekonomska participacija, obrazovanje, domaćinstvo i porodica.

Nataša Vuković i Snežana Jonica, bivše poslanice i koordinatorke ženske političke mreže, su kroz svoja predavanja i praktičan primjer pokazale uticaj medija, tako što je dio odbornica zauzeo ulogu medija, a drugi dio bio zadužen za davanje saopštenja. Mediji predstavljaju prostor u kojem se može (ili ne može) diskutovati o ovim pitanjima, ali mnogo važnije od toga je to što oni igraju značajnu ulogu u tome da li će se rodna pitanja i problemi smatrati važnim. Samim tim, način na koji su muškarci i žene predstavljeni u medijima postaje ključno pitanje, zato što su bitni elementi našeg identiteta, kao i oni koje pripisujemo drugim ljudima, uslovljeni našim poimanjem toga šta znači biti žena ili muškarac u današnjem svijetu. Odbornice su razgovarale i o samom zagovaranju rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou, liderskim  vještinama i važnosti umrežavanja u zagovaranju rodne ravnopravnosti uz primjere dobre prakse, što je pojašnjeno kroz nekoliko vježbi.

Lidija Brnović, trenerica za strateško upravljanje je kroz diskusiju sa odbornicama pokazala koji su to alati za unapređenje politika koji se mogu iskoristiti za zagovaranje rodne ravnopravnosti. Seminar je zatvoren izlaganjem Vesne Pavićević, odbornice u Skupštini opštine Bijelo Polje, bivše poslanice i kopredsjednica ženskog kluba u Skupštini CG. Ona je razgraničila koji su to ključni institucionalni mehanizmi rodne ravnopravnosti i primjeri dobre prakse rodnih politika na lokalnom nivou, te podijelila je svoja iskustva vezana za aktivnosti ženskog kluba, ali i za Odbor za rodnu ravnopravnost.

Aktivnost je dio projekta “Platforme umrežavanja za ostvarivanje rodne ravnopravnosti” koji realizujemo uz podršku Ambasade SAD kroz Program malih grantova Demokratske komisije.

Podijeli na društvenim mrežama 

Posljednje novosti

logo-GA-2017
Pozdravljamo izmjene Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, očekujemo njegovu efikasnu primjenu  
zajednička foto
Uručeni sertifikati polaznicima prve Akademije za žene u politici
Baner, Bijelo Polje
„Čovjek koji nije mogao šutjeti“ – podsjetnik da na svakom koraku moramo štititi pravdu i istinu
Life between prejudice and success-90
Da li državni nivo čuje glas lokala?
banner-SPS-(1920x1080) (1)
Forum "Crna Gora nepregledno polje diskriminacije"

Pretraga