Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

POSTAVLJENI TEMELJI ZA SARADNJU SA POSLANICAMA SKUPŠTINE CRNE GORE

Nastavljamo sa radom na unapređenju položaja žena i gradimo snažnu zajednicu posvećenu podršci i osnaživanju žena na lokalnom nivou.

Tako smo danas organizovali radni doručak sa poslanicama Skupštine Crne Gore. Pozivu su se odazvale Zdenka Popović, Aleksandra Despotović, Radinka Ćinćur, Jevrosima Pejović, Sonja Milatović, Maja Vučelić, Slađana Kaluđerović i kopredsjednice Ženskog kluba 27. saziva Skupštine Vesna Pavićević i Branka Bošnjak, sa kojima  smo razgovarali o najboljim načinima unapređenja rodne ravnopravnosti, te kreiranju platforme za aktivno učešće žena u političkom procesu, omogućavajući im da zajedno oblikuju politike koje direktno utiču na njihove živote.

Predstavljeni su rezultati dosadašnjeg rada Građanske alijanse na kreiranju platforme za ostvarivanje rodne ravnopravnosti, te nastavak ove naše misije kroz projekat “Platforme umrežavanja za ostvarivanje rodne ravnopravnosti” koji realizujemo uz podršku Ambasade SAD kroz Program malih grantova Demokratske komisije.

Poslanicama smo skrenuli pažnju na sedmo izdanje Izvještaja o ženskim pravima na Zapadnom Balkanu, koji je pripremila organizacija “Kvinna till Kvinna”. U fokusu na period 2022-2023, konstatovano je da su prava žena i društveni položaj žena na Zapadnom Balkanu primjetno nazadovali. To potvrđuju porast stope femicida, smanjenje pristupa socijalnim i ekonomskim pravima, kao i povećano nasilje i prijetnje prema braniteljkama ljudskih prava žena. Pored toga, važno je istaći da dostupni podaci govore u prilog činjenici da u Crnoj Gori postoji problem ravnopravnosti i to u gotovo svim segmentima društvenog života. Zastupljenost žena na upravljačkim pozicijama nesrazmjerna njihovom učešću u društvu. Učešće žena u političkom životu i dalje je ograničeno: nema žena među liderima političkih partija i vrlo malo u rukovodstvu partija. Izborne liste zadovoljavaju samo minimalne uslove u pogledu rodne ravnopravnosti. Indeks rodne ravnopravnosti za Crnu Goru za 2023. godinu (59,3) je nešto preko 9 poena ispod prosjeka EU-28 (68,6),  uglavnom zbog nedovoljne političke i društvene participacije žena, ekonomske nejednakosti i nejednake podjele odgovornosti.

Branka Bošnjak pohvalila je ideju osnivanja odborničkih klubova i istakla da je sigurna da će to biti jedna uspješna priča kroz koju se odbornice i poslanice mogu umrežiti. Naglasila je da su odbornice te koje mogu prenijeti probleme i izazove sa terena, zatim ih prenijeti poslanicima u Skupštini Crne Gore, koje će kroz skupštinske akte usvajati ono što je važno. Zbog svih tih zadataka, važno je naći proaktivne odbornice koje žele da rade u korist zajednice i predstaviti im šta one mogu sve uraditi za zajednicu kroz donošenje odluka u odborničkim parlamentima.

Da je bitno da razmatramo ideje i donosimo odluke u cilju poboljšanja prava žena u Crnoj Gori naglasila je Vesna Pavićević i zahvalila na iniciranju ideje o osnivanju ženskih klubova, te istakla značaj Građanske alijanse koja kroz ovaj projekat sve ovo omogućava. Podsjetila je na jednu od aktivnosti ženskog kluba iz Bijelog Polja, gdje su sedam žena dobile javna priznanja od opštine za doprinos promovisanju grada i to iz različitih oblasti poput turizma, nauke, zdravstva, preduzetništva, rodne ravnopravnosti i drugih.

Najvažniji cilj je da se svaka zajednička odluka postigne konsenzusom i da iste te odluke zatim prenesu poslaničkim klubovima, te da se timski djeluje sa ženama iz Vlade. Kako bi se što prije ovo postiglo, važno je da se odrede koordinatorke za sjever i jug.

Maja Vučelić pomenula je kao veoma važna skloništa za žene žrtve nasilja i važnost njihovog osnivanja u svim opštinama, te je zaključeno da je za postizanje ovog cilja važno uključiti Opštinu kao insituciju nadležnu za ustupanje prostora, zatim UNICEF kako bi se adekvatno obučilo osoblje za rad sa ovom ranjivom kategorijom, ali na kraju i Građansku alijansu kako bi se organizovale korisne radionice za njih.

Podsjećamo da su se uz podršku Građanske alijanse, u prethodnih godinu dana, formirali ženski odbornički klubovi u Bijelom Polju, Nikšiću i Ulcinju koji su potpisivanjem Platforme o saradnji formirali Mrežu ženskih odborničkih klubova u Crnoj Gori. Naknadno su se formirali ženski odbornički klubovi u Glavnom gradu Podgorici i Baru, Rožajama i Plavu, a očekuje se i formiranje jednog takvog kluba i u Gusinju. Većina novosnovanih klubova su izrazili namjeru da postanu dio Mreže ženskih odborničkih klubova u Crnoj Gori čime se stvaraju preduslovi za zajedničko efikasno djelovanje u lokalnim zajednicama.

Od velike je važnosti što skorije formiranje platforme o saradnji ženskih odborničkih klubova sa budućim Ženskim klubom Skupštine Crne Gore, kao i kreiranje strategije o daljem zajedničkom djelovanju za period 2024-2026 sa Akcionim planom, gdje će se potpisnice obavezati da u narednom periodu implementeiraju set aktivnosti.

Kroz saradnju u realizaciji niza aktivnosti u narednom periodu ojačaće se kapaciteti lokalnih političarki za zagovaranje rodne ravnopravnosti i njihovo zajedničko djelovanje u njihovim zajednicama.

U narednom periodu Građanska alijansa će uputiti zvaničan poziv svim odbornicama u Crnoj Gori da slijede koleginice iz drugih opština i formiraju ženske odborničke klubove, kao i da pristupe Mreži ženskih odborničkih klubova u Crnoj Gori. Na tom putu mogu računati na administrativno-logističku podršku Građanske alijanse. Ujedinjene i povezane sa budućim Ženskim klubom Skupštine Crne Gore, lokalne političarke mogu dati nemjerljiv doprinos u cilju poboljšanja društveno političkog položaja žena u Crnoj Gori.

Podijeli na društvenim mrežama 

Posljednje novosti

logo-GA-2017
Inicijativa 32 NVO – podrška jačanju demokratskih principa u medijskom sektoru
DSC08239
SAOPŠTENJE: Sjećanje u fokusu - osvjetljavanje ratnih priča
logo GA-za fb
Očekivane ocjene Stejt Departmenta
1713702831812933
Jačanje političkih kapaciteta žena: Put ka rodnoj ravnopravnosti u crnogorskim lokalnim zajednicama
DSC08190-1
Četvrt vijeka bez kazne za zločin u Kaluđerskom lazu

Pretraga