Unesite ključnu riječ

ODGOVORNOST ZA GENOCID U SREBRENICI IMA I CRNA GORA

Napominjemo da će predstavnik Crne Gore u Srebrenici biti Predsjednik Filip Vujanović, koji je tada obavljao funkciju ministra MUP-a.

Tadašnja i današnja Vlada Crne Gore nisu učinile ništa da spriječe, procesuiraju navode o učešću crnogorskih građana i pošalje jasnu poruku da su protiv takve politike i genocida. GA smatra da je neprihvatljivo za dalji demokratski razvoj Crne Gore to što su brojni članovi tadašnje Vlade i dalje na visokim pozicijama u vlasti.

Podsjećamo i da su zločini počinjeni u Crnoj Gori i dalje bez adekvatnog procesuiranja svih odgovornih. Istrage su loše vođenje, procesuirani su najniži u lancu odgovornosti, dok nije ispitivana komandna, nalogodavna i huškačka odgovornost. Samo u jednom predmetu imamo pravosnažno osuđujuću presudu a činjenice o ratnoj prošlosti nijesu postale dio obrazovnog programa. Izostala je i politička odgovornost.

Na kraju podsjećamo da je GA povodom 20 godina od genocida u Srebrenici dostavila video dokumentarni materijal „Srebrenica – Mapiranje genocida” političkim partijama, medijima, NVOima, građanima i međunarodnim organizacijama koji sadrži veliki broj činjenica o događanjima u Srebenici 1995. godine. Isti je dostupan na sledećem linku: http://www.srebrenica-mappinggenocide.com/bh-m/

Sastav Vlade Republike 1992-1996

Saglasno Ustavnom rješenju kandidata za predsjednika Vlade predložio je Predsjednik Republike, a sastav Vlade kandidat za predsjednika Vlade, pa je Skupština, na sjednici od 5. marta 1993. godine, izabrala Vladu, koju su, sa kasnijim promjenama u sastavu, sačinjavali:

(1) Milo Đukanović, predsjednik Vlade,
(2) mr Zoran Zižić, potpredsjednik,
(3) Mihailo Ljesar, potpredsjednik do decembra 1993. godine (poginuo), Asim Telaćević, potpredsjednik od 1. februara 1994. godine,
(4) Krunislav Vukčević, potpredsjednik,
(5) mr Rade Perović, potpredsjednik,
(6) Miladin Vukotić, ministar bez portfelja,
(7) Mevludin Nuhodžić, ministar bez portfelja,
(8) dr Ranko Kadić, ministar bez portfelja do 28. jula 1993. godine (ostavka), Branko Radović, ministar bez portfelja od 1. februara 1994. godine,
(9) Filip Vujanović, ministar pravde do 17. maja 1995. godine ( razriješen), Miodrag Latković, ministar pravde od 17. maja 1995. godine,
(10) Nikola Pejaković, ministar unutrašnjih poslova do 17. maja 1995. godine (razriješen), Filip Vujanović, ministar unutrašnjih poslova od 17. maja 1995. godine,
(11) mr Božidar Gazivoda, ministar finansija do 19. oktobra 1993. (razriješen), mr Predrag Goranović, ministar finansija od 1. Februara 1994. godine,
(12) Miodrag Lekić, ministar inostranih poslova do 17. maja 1995. (razriješen), Janko Jeknić, ministar inostranih poslova od 17. maja 1995. godine,
(13) dr Predrag Obradović, ministar prosvjete i nauke,
(14) Gojko Čelebić, ministar kulture,
(15) mr Miodrag Gomilanović, ministar industrije, energetike i rudarstva,
(16) Jusuf Kalamperović, ministar pomorstva i saobraćaja do 26. januara 1994.(ostavka), Vojislav Mićunović, ministar pomorstva i saobraćaja od 31.marta 1994.godine,
(17) mr Branko Abramović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede do 28.jula 1993. godine (razriješen), Radivoje Rašović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede od 28.7.1993. godine,
(18) Dragan Milić, ministar turizma,
(19) Duško Lalićević, ministar trgovine,
(20) Miodrag Burzan, ministar uređenja prostora do 19. oktobra 1993. (ostavka), dr Radovan Bakić, ministar uređenja prostora od 31. marta 1994. godine,
(21) dr Miomir Mugoša, ministar zdravlja,
(22) dr Vukić Pulević, ministar zaštite životne sredine do 19.oktobra 1993. godine (ostavka),
Ana Mišurović, ministar zaštite životne sredine od 31. marta 1994. godine,
(23) mr Milivoje Jauković, ministar rada i socijalnog staranja do 1. februara 1994. godine (razriješen), Branimir Bojanić, ministar rada i socijalnog staranja od 31. marta 1994. godine,
(24) dr Slobodan Tomović, ministar vjera,
(25) Božidar Ivanović, ministar sporta.