Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

ODRŽANE RADIONICE ZA BOLJE POZICIONIRANJE PRIPADNIKE ROMSKE I EGIPĆANSKE POPULACIJE NA TRŽIŠTU RADA

U prethodna tri dana održane su radionice pripadnicima RE populacije iz više opština u Crnoj Gori. Mladi su imali priliku da se kroz interaktivan rad i predavanja upoznaju sa različitim temama – od pisanja CV-a, preko priprema za razgovor za posao, do zakonima garantovanim radnim pravima i pojmom mobinga. Učesnici seminara su bili pripadnici romske i egipćanske populacije iz kampa Konik, Berana i Nikšića.

Događaj je dio projekta „Inkluzijom do posla“ koji sprovodi Inicijativa mladih za ljudska prava,na čijoj je realizaciji uspostavljena saradnja i sa zajedničkim programom Evropske unije i Savjeta Evrope ROMACTED – Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja Roma na lokalnom niovu, na čijoj je implementaciji Građanska alijansa organizacija za podršku u Kampu Konik. Tako su učesnici radionica bili i članovi lokalnih akcionih grupa koje su formirane u okviru ROMACTED-a.

Predavači Fana Delija i Slavko Mililić govorili su o važnosti obrazovanja i bitnosti motivacije mladih ljudi da budu aktivni članovi društva. Kroz rad u grupama ukazali smo na važne aspekte, kao što je kompetentnost na radnom tržištu i lične i poslovne karakteristike koje doprinose tome, zatim stručnost radnog kadra, ali i međuljudski odnosi, te problemi sa kojima se najčešće susreću pripadnici ove ranjive grupe u našem društvu.

Drugog dana bilo bio je posvećen pisanju radne bioggrafije, njenoj važnosti i neophodnosti u potrazi za poslom. Na praktičnim primjerima, učesnici su imali prilike da komentarišu različite biografije, a zatim i da počnu samostalno da prave svoje, gdje su uz podršku predavača objedinili svoja iskustva i vještine i napravili nacrt radnih biografija koje će vremenom proširivati. Poseban akcenat stavljen je na upoznavanje sa zakonima i institucijama koje su nadležene za rješavanje bilo kakvih kršenja radnih prava.

Konačno, učesnici su simulirali razgovore sa poslodavcima, ali i otvoreno razgovarali o ličnim primjerima diskriminacije kao i o važnosti prepoznavanja iste. Važno je pomenuti koliko su problemi sa kojima se suočavaju mladi ove zajednice slični ali i koliko su istovremeno različiti, posebno kada se uzme u obzir nivo obrazovanja, ali i inkluzije u opštinama iz kojih dolaze.

Podijeli na društvenim mrežama 

Posljednje novosti

pravni ekspert
POZIV ZA ANGAŽOVANJE DVA PRAVNA EKSPERTA
logo-GA-2017
Pozdravljamo izmjene Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, očekujemo njegovu efikasnu primjenu  
zajednička foto
Uručeni sertifikati polaznicima prve Akademije za žene u politici
Baner, Bijelo Polje
„Čovjek koji nije mogao šutjeti“ – podsjetnik da na svakom koraku moramo štititi pravdu i istinu
Life between prejudice and success-90
Da li državni nivo čuje glas lokala?

Pretraga