Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

PROSTOR ZA MARGINALIZOVANE GRUPE I DALJE RELATIVNO MALI

novine

Istovremeno, odnos medija, ali i društva prema ovim marginalizovanim grupama vidljiv je i u odabiru tema u kojima se ove grupe uglavnom pominju, a to su „humanitarna pomoć” i „obrazovanje i zapošljavanje”. Naime, tri od četiri teksta o marginalizovanim grupama su objavljena u najmanjem formatu – do jedne osmine. U manje od pet odsto tekstova o ovim marginalizovanim grupama, pripadnici ovih grupa su bili izvor. Svaki treći tekst se ticao humanitarne pomoći nekoj od marginalizovanih grupa. Kategorijama poput (bivših) zavisnika/ica droga i LGBTIQ populacije posvećeno je zanemarljivo malo prostora u odnosu na ostale pripadnike/ice drugih marginalizovanih grupa.

Monitoringom štampe u toku decembra 2017. i januara 2018. godine, primijećeno je da su štampani mediji u 491 tekstu izvještavali o marginalizovanim grupama. Monitoringom su obuhvaćeni dnevni listovi: Vijesti, Dan, Pobjeda i Dnevne novine. U toku decembra prošle godine broj tekstova iznosio je 313 što je skoro duplo u odnosu na januar kada je bilo 178 tekstova. Ovakvo stanje ne treba da čudi imajući u vidi da se o nekim posebno osjetljivim grupama izvještava posebno pred novogodišnje praznike.

U oba monitoring perioda u izvještavanju o marginalizovanim grupama, kao što su mladi i maloljetnici, žene, Romi i Egipćani, LGBTIQ populacija, osobe sa inaviliditetom, žrtve nasilja u porodici i (bivši) korisnici droga, prednjačio je dnevni list Dan sa 170 u decembru 2017. i 97 tekstova u januaru 2018. Zatim slijedi Pobjeda sa ukupno 89 (54 u decembru 2017. i 35 u januaru 2018), Vijesti 81 (55 i 26) i na kraju Dnevne novine sa 54 (34 i 20).

Kada su u pitanju kategorije o kojima mediji najčešće pišu prednjače djeca i mladi sa ukupno 377 objava, zatim osobe sa invaliditetom 74, Romi i Egipćani 19, LGBTIQ osobe 2 i (bivši) korisnici droga 0. Može se zaključiti da su (bivši) zavisnici droga i LGBTIQ populacija najmarginalizovanija grupa u okviru marginalizovanih grupa, te da im se posvećuje zanemarljivo malo prostora u štampanim medijima u odnosu na ostale kategorije društva.

Najviše objava o pomenutim grupama bilo je subotom – ukupno 86, zatim petkom 82, utorkom 78, četvrtkom 74, srijedom 70, ponedjeljkom 61, dok se najmanje izvještavalo nedjeljom 40.

Prostor koji ove grupe, kao što su djeca i mladi, žene, Romi i Egipćani, LGBTIQ populacija, osobe sa inaviliditetom, žrtve nasilja u porodici i (bivši) korisnici droga, zauzimaju je u čak 362 teksta bio do osmine strane. U 58 tekstova radilo se o četvrtini strane, zatim do polovine strane 27. Pomenute grupe su u samo 19 objava dobile cijelu stranu, potom 15 puta polovinu ili jednu stranu, dok su u samo 10 slučajeva tekstovi zauzimali dvije ili više strana. U posmatranom periodu je samo u 13 navrata tekst o pomenutim grupama zauzimao naslovnu stranu, dok se u svim ostalim 478 nije našao na naslovnici.

Tekstovi su većinom potpisani inicijalima – čak 416, punim imenom i prezimenom 30, prezimenom 17, dok u 28 objava nije bilo potpisa.

Kodeks novinara/novinarki Crne Gore je poštovan pa je u posmatranom periodu, kada se govori o kontekstu teksta, bilo najviše neutralnih tekstova 476, pretežno pozitivnih 15, dok pretežno negativnih nije bilo. Grupe su u većini objavljenih tekstova neutralno predstavljane – 479, zatim pozitivno 12, dok negativnog predstavljanja pomenutih grupa nije bilo.

Forma koju su novinari birali da predstave marginalizovane grupe bila je forma izvještaja u čak 488 objava, komentar 1, dok su se ostale forme pojavile u samo 2 objave. Kao izvor informacija novinari su u većini slučajeva koristili samo jedan izvor 304, zatim tri ili više izvora 51 i dva izvora u 48 objava. Izvori informacija nisu navedeni u 60 tekstova, dok su pripadnici marginalizovanih grupa bili izvori 22 puta.

Treba istaći da je tema teksta većinom bila Humanitarna pomoć usmjerena marginalizovanim grupama, i to čak u 159 objava, a zatim Obrazovanje i zapošljavanje marginalizovanih grupa 146. Teme koje su takođe obrađivane su: Kulturni i sportski život marginalizovanih 50, Kršenje zakona od strane pripadnika marginalizovanih grupa 21, Učešće marginalizovanih grupa u društvenom životu 13. U 102 teksta radilo se o temama koje se nisu ticale: humanitarne pomoći, obrazovanja i zapošljavanja, kulture i sporta, kršenja zakona i učešća u politici (društvu).

Stereotipi o marginalizovanim grupama zabilježeni su u samo jednoj objavi dok je 490 tekstova bilo bez stereotipa. Tekstove su pratile adekvatne fotografije u čak 373 tekstova, dok je bez fotografije bilo 118 tekstova.

Monitoringom u toku decembra 2017. i januara 2018. godine zabilježeno je da pravo na privatnost i pravo na pretpostavku nevinosti nisu prekršeni, kada su mediji izvještavali o pomenutim marginalizovanim grupama, čime su ispoštovana Osnovna načela Kodeksa novinara/novinarki Crne Gore. U 12 objava, objavljeni su inicijali i tako pravo na privatnost ispoštovano, dok u osam objavljenih tekstova koji su se ticali prava na pretpostavku nevisnoti – ovo pravo nije prekršeno.

Medijske organizacije, 35mm i SAFRA (Radio KRŠ), sprovode u Crnoj Gori projekat „(Ne)Zastupljeni u medijima”, sa ciljem poboljšanja vidljivosti maloljetnijih i marginalizovanih grupa, kao što su žene, Romi i Egipćani, LGBTIQ populacija, osobe sa inaviliditetom, žrtve nasilja u porodici i (bivši) korisnici droga. Projekat je finansiran od ambasade Australije u Beogradu.

35mm-australia-logoi

Podijeli na društvenim mrežama 

Posljednje novosti

panel, fotografija
Rodna ravnopravnost nije evropski zahtjev, već civilizacijska norma
Danijela Darmanović, fotografija
Rodna neravnoteža koči evropski put Crne Gore
Odjeljenje bezbjednosti BP
Lica lišena slobode u uslovima koji narušavaju dostojanstvo
odluka, nagrada Tomo Buzov
Saopštenje povodom ustanovljenja nagrade „Tomo Buzov“
1 panel, eko fond
Sinergijom do konkretnih standarda zelene Evrope

Pretraga