Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

SAOPŠTENJE POVODOM 21. MARTA MEĐUNARODNOG DANA ELIMINACIJE SVIH OBLIKA RASNE DISKRIMINACIJE

Ovaj dan se obelježava u znak sjećanja na 21. mart 1960. godine kada je policija u Južnoafričkoj Republici ubila 69 ljudi koji su mirno demonstrirali protiv Zakona o aparthejdu. Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1966. godine 21. mart proglasila je za Međunarodni dan za eliminaciju rasne diskriminacije. Iako se danas ovaj dan obilježava u skoro cijelom svijetu, milioni širom svijeta i dalje se suočavaju sa raznim oblicima diskriminacije po osnovu boje kože i etničke pripadnosti.

Imajući u vidu da se rasna diskriminacija u najširem smislu odnosi i na diskriminaciju po osnovu nacionalne pripadnosti, jezika i vjeroispovijesti, želimo da podsjetimo da smo društvo u kom postoji visok nivo etničke distance, da su pripadnici nacionalnih manjina diskriminisani po pitanju zastupljenosti u državnim organima i institucijama, da su registrovani slučajevi vjerske mržnje i netrpeljivosti a da se pravo na upotrebu manjinskog jezika još uvijek ne primjenjuje i ne poštuje. Danas u Crnoj Gori najveću diskriminaciju trpe Romi.

Ne treba zaboraviti ni ulogu Crne Gore tokom devedesetih godina kada je na sceni bio građanski rat motivisan nacionalnom i vjerskom pripadnošću na prostoru bivše Jugoslavije, kao i zločine koji su se desili na prostoru Crne Gore. Na žalost, proces suočavanja sa prošlošću sa relevantnih adresa je ocijenjen kao pasivan i proces koji nije doveo do vraćanja dostojanstva žrtvama i njihovim porodicama zbog izostanka efikasne i nezavisne reakcije nadležnih institucija.

Zbog toga je jako važno podsjećati na ovaj dan, posebno na Balkanu koji je zbog ratova i nespremnosti vlada zemalja regiona da se istinski suoče sa prošlošću još uvijek plodno tlo za rasnu diskriminaciju i kršenje ljudskih prava, ali i ukazivati na potrebu svakodnevnog rada na otklanjanju posljedica iste.

S poštovanjem,

Milan Radović
Koordinator programa ljudskih prava

Podijeli na društvenim mrežama 

Posljednje novosti

panel, fotografija
Rodna ravnopravnost nije evropski zahtjev, već civilizacijska norma
Danijela Darmanović, fotografija
Rodna neravnoteža koči evropski put Crne Gore
Odjeljenje bezbjednosti BP
Lica lišena slobode u uslovima koji narušavaju dostojanstvo
odluka, nagrada Tomo Buzov
Saopštenje povodom ustanovljenja nagrade „Tomo Buzov“
1 panel, eko fond
Sinergijom do konkretnih standarda zelene Evrope

Pretraga