Kontaktirajte nas!

+382 20 513 687

Search
Close this search box.

SLOBODA MEDIJA U CRNOJ GORI I DALJE NA NISKOM NIVOU

Međunarodni dan slobode medija koji se danas obilježava, dočekujemo u uslovima kada je godinu za nama umnogome odredila pandemija virusa korona. To je imalo uticaja i na rad medija, kako u državama regiona, tako i kod nas, pa smo bili svjedoci da je ova svetska zdravstvena kriza često bila izgovor za ograničavanje po pitanju izvještavanja medija. Ovo je dodatno pogoršalo već izuzetno nezavidno stanje slobode medija – bolest koju Crna Gora boluje već decenijama unazad.
Najnoviji izvještaji sa međunarodnih adresa ne govore drugačije. Prema posljednjem izvještaju Reportera bez granica, Crna Gora je napredovala za svega jedno mjesto prema indeksu slobode medija, te se sada nalazi na 104. mjestu, iza svih ostalih zemalja u regionu. Institut Otvoreno društvo iz Sofije je takođe prema svom istraživanju Crnu Goru smjestilo na 32. mjesto po indeksu sprečavanja širenja lažnih vijesti, od obuhvaćenih 35 država.

Do ovakvih poražavajućih ocjena doveli su isti su problemi koji predugo opterećuju našu medijsku scenu, a to su nekažnjivost za napade na novinare, manjak samoregulacije, uticaj vlasničkih struktura na rad medija koji sputavaju sobodu izvještavanja, kao i sve više zastupljeno širenje lažnih vijesti. Pored toga, preveliki nameti PAM-a i RDC-a takođe dodatno opterećuju rad elektronskih medija i potrebno je da Vlada uloži napore u cilju njihovog smanjenja. Ni osnivanje Vladine Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija 2013. godine do sada nije značajno doprinijelo unapređenju po pitanju slobode medija, a koja funkcioniše već devet godina.

Zato je neophodno da Vlada konačno formira tim koji će se baviti pitanjem unapređenja medijskih sloboda u Crnoj Gori, a koji će činiti predstavnici relevantnih institucija. U nacrtu budžeta Vlade ne nalazi se stavka koja se odnosi na fond za podsticanje medijskog pluralizma i potrebno je da se to promijeni. Uporedo sa tim, ne smiju se više dozvoliti kašnjenja u pogledu izrade medijske strategije, koja Vlada mora što prije usvojiti, a Skupština Crne Gore izvršiti neophodne izmjene medijskog zakonodavstva.

Podijeli na društvenim mrežama 

Posljednje novosti

IMG_8844
Upis za prvu generaciju "Akademije za žene u politici" za 2024/2025. godinu
DSC08284
„Mrtvare“ - tragovima stradanja u Srebrenici
1720256686992300
Građanska alijansa: Vjera u pravdu glasnija od ćutanja države
Milan Radovic, Gradjanska alijansa
Suočavanje s prošlošću ne smije biti politička „igranka“ bez prestanka
IMG_8684
Crna Gora - država u kojoj vlada kultura policijskog zlostavljanja

Pretraga